Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Cudowne Opowieści
Jedna z prac artystki...
Jedna z prac artystki...

Julia Curyło nie boi się symboli, oderwania od realizmu, dwuznaczności, kiczu i ironii. Rzeźby pneumatyczne i malarstwo młodej, interesującej artystki - od soboty, 2 maja, do zobaczenia na zamku w Reszlu.

Prace Julii Curyło pokazywano m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Dreźnie i Istambule. Oglądali je także widzowie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie czy Legnicy. Prezentacja w Reszlu będzie pierwszą w północno-wschodniej Polsce.

Galeria Zamek przedstawi szesnaście wielkoformatowych obrazów olejnych i pięć dmuchanych obiektów przestrzennych - kobiet - matrioszek. Przy tym projekcie pt. Euroarabia Julia Curyło współpracowała z Lizą Sherzai, artystką o perskich korzeniach, która mieszka w Warszawie. 

Jesienią ubiegłego roku Euroarabia była pokazywana w przestrzeni publicznej Stambułu (w ramach Roku Polskiego w Turcji) i Londynie (Victoria Station, Tate Britain). Organizatorzy wystawy spodziewają się, że wypełnione powietrzem, pokaźnych rozmiarów rzeźby będą efektownie wyglądać w monumentalnej przestrzeni reszelskiego zamku. 

Widzowie obejrzą także prace Julii Curyło z cyklu Odpusty i cudowne widzenia (2008-2011) i obraz Jeff Koons i Damien Hirst dzielą rynek sztuki z cyklu Spotkania.

Prezentowany po raz pierwszy obraz The Trinity (2014) przedstawia unoszącego się nad Ziemią astronautę w otoczeniu dwóch postaci, które razem tworzą konfigurację Trójcy Świętej. Praca otwiera cykl poświęcony 100. rocznicy odkrycia przez Alberta Einsteina teorii względności, która przypada jesienią.

Na początku 2010 roku na stacji Marymont warszawskim metrze umieszczono wielkoformatowy mural Julii Curyło Baranki Boże. Pracę przedwcześnie zdjęto ze względu na... protesty części pasażerów. W Reszlu zostanie pokazana druga wersja głośnego obrazu Baranki Boże Katharsis.

"Julia Curyło, przedstawicielka młodego pokolenia artystów, reprezentująca typ malarstwa narracyjnego, urodziła się w 1986 roku Warszawie. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego w 2009 roku.

Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta. Malarstwo Julii Curyło przepełnione symboliką, hiperrealistyczne i surrealistyczne zarazem, porusza zagadnienia szeroko rozumianej współczesności i nowoczesności. Curyło interesuje dwuznaczność świata - pobożność zestawiona z perwersją, dziecinność z dojrzałością, moralność z rozwiązłością, prawda z fałszem czy piękno z kiczem. Korzenie jej twórczości odnajdziemy głównie w surrealizmie i neo-pop.

Sztuka Julii Curyło nastawiona jest na odbiór intelektualny - wykorzystywana przez artystkę symbolika nie daje się rozszyfrować przy pierwszym zetknięciu z dziełem, zachęca do rozmyślań i odszyfrowania zagadek i ukrytych znaczeń, często pełnych ironii i w ostateczności zachęcających do uśmiechu" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wernisaż w Galerii Zamek jest o godz. 18. Prace będzie można oglądać do 29 czerwca. Kuratorką wystawy jest Diana Stajszczak.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10963
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5858914

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.