Czternaścioro artystów z Warmii i Mazur otrzyma jutro - w piątek, 17 kwietnia, stypendia marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury.
Na konto każdego ze stypendystów, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, przez pół roku, co miesiąc będzie wpływało 700 zł brutto. Łącznie każda z osób otrzyma po 4,2 tys. zł.
Oto lista wyróżnionych:
dziedzictwo niematerialne:
Ewa Wasilewska - projekt Ślady Bojków na Mazurach – rekonstrukcja i rewitalizacja muzyki „mazurskich Bojków” oraz jej artystyczne opracowanie.
film:
Tadeusz Wiesław Baraniecki - film dokumentalny o charakterze edukacyjnym, ukazujący koniki polskie w scenerii czterech pór roku.
literatura:
1. Janina Drej - projekt literacki - książka Kocim okiem,
2. Agata Grzegorczyk - Wosiek - projekt Pamiętnik prababki – uporządkowanie, zdigitalizowanie i literackie opracowanie zapisków Marii Ay (repatriantki z Kresów) oraz upowszechnienie ich na internetowym blogu.
muzyka:
1. Kacper Kasprzak - projekt Ełk Lovers Jazz – popularyzacja muzyki jazzowej wśród mieszkańców Ełku,
2. Piotr Krępeć - projekt fingerstyle – koncerty gitarowe połączone z warsztatami gry,
3. Michał Radzimiński - przygotowanie debiutanckiej płyty Zielone ludki,
4. Jan Staruch - przygotowanie repertuaru i udział w przesłuchaniach na kurs mistrzowski Morningside Music Bridge 2015, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
5. Monika Weisgerber - doskonalenie warsztatu gry na organach oraz zakup profesjonalnego instrumentu – cyfrowych organów z klawiaturą nożną.
sztuki wizualne:
1. Ita Haręza - projekt malarski Adam i Ewa – próba opisania postaci człowieka w kontekście szerokich kulturowych odniesień,
2. Wioletta Jaskólska - cykl 12 obrazów Trójkąt sztuki - Olsztyn - Reszel – Elbląg, inspirowany pejzażem miejskim,
3. Agnieszka Anna Nowacka - cykl prac, których motywem przewodnim będzie woda oraz pejzaż Warmii i Mazur.
taniec:
Izabela Piotrowska - stworzenie nowego programu – spektaklu artystycznego – performens tanecznego na żywo.
teatr:
Wacław Sobaszek - spektakl teatralny - autorska, zbiorowa wypowiedź młodego pokolenia, oparta na haśle z subkultury: less is more.
Uroczystość z udziałem marszałka Gustawa Marka Brzezina odbędzie się w sali 325 Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, o godz. 12.30.