Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.03.2015 13:47 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Przekaz, czyli dar artysty
Obraz Podwodna fantasmagoria z 1993 roku. Fot. mat. prasowe muzeum
Obraz Podwodna fantasmagoria z 1993 roku. Fot. mat. prasowe muzeum

Znany elbląski artysta Ryszard Tomczyk przekaże muzeum w Elblągu 27 swoich obrazów. Uroczystość z tej okazji odbędzie się w piątek, 13 marca, o godz. 17, w czasie wernisażu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Ryszard Tomczyk jest nestorem elbląskiego życia kulturalnego. Ma 84 lata.

- Postrzegany jest w Elblągu jako człowiek - instytucja. Pisarz, krytyk sztuki i literatury, znawca teatru, publicysta, redaktor wielu elbląskich periodyków kulturalnych, wieloletni dyrektor Galerii El, aktywny członek wielu stowarzyszeń, artysta malarz - przypomina Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - W 2011 roku Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela, w uznaniu jego niezwykłej aktywności i znaczenia w życiu kulturalnym oraz społecznym Elbląga, z którym jest związany od 1953 roku.

Twórca postanowił przekazać muzeum zbiór prac z lat 1969-2011.
 
- Dar wzbogaci kolekcję malarstwa powojennych artystów związanych z naszym miastem. Ofiarowane kompozycje zostaną zaprezentowane na wystawie, która zostanie otwarta w piątek o godz. 17 w budynku zachodnim muzeum - w Gimnazjum. Podczas wernisażu nastąpi uroczyste przekazanie prac - informuje Agnieszka Sławińska. - Tytuł ekspozycji - Przekaz - nawiązuje do faktu darowania malowideł na rzecz instytucji oraz podkreśla główną cechę malarstwa Ryszarda Tomczyka. Obrazy to rodzaj rozmowy autora z widzem na podstawowe tematy egzystencjalne: wolności i miejsca jednostki w społeczeństwie, niepokojów i zagrożeń związanych ze współczesną cywilizacją, kondycji człowieczeństwa w ogóle. Przekazowi temu służą charakterystyczne kompozycje z kolejnych generacji antropomorfizowanych form lub deformowanych postaci. Uporczywe pragnienie dialogu widoczne jest także w obrazach z pozoru abstrakcyjnych, czy stojących wręcz na pograniczu informel. Twórczość Ryszarda Tomczyka jednak najpełniej charakteryzuje posługiwanie się środkami wypowiedzi surrealizmu i ekspresjonizmu. Autor wypracował przy tym rozpoznawalny, mocno sugestywny język obrazowania, silnie działający na emocje widza. 

Wystawa Przekaz. Malarstwo Ryszarda Tomczyka z lat 1969-2011 potrwa do 12 kwietnia

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395778

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.