Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.09.2014 16:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polacy. Uchwyceni / zatrzymani
Jedno ze zdjęć Zorka Project; fot.: mat. prasowe organizatorów
Jedno ze zdjęć Zorka Project; fot.: mat. prasowe organizatorów

Jak nas, Polaków, widzą artyści? Będzie można się o tym przekonać już jutro - w czwartek, 11 września - w czasie wernisażu w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Do zobaczenia będą cykle fotograficzne, małe formy filmowe i still video.

 

Wystawa Polacy. Uchwyceni / Zatrzymani  to, informuje Beata Branicka z Galerii EL, dwugłos komisarzy tej ekspozycji: Tomasza Ferenca i Jarosława Denisiuka, "spojrzenie na Polskę i Polaków ostatnich dwóch dekad z dwóch perspektyw: badawczych, dokumentujących oraz krytycznych, wyboru mediów czy tematu".

W średniowiecznym wnętrzu dawnego kościoła podominikańskiego będzie można obejrzeć m.in. cykl Rytuały przejścia Przemysława Pokryckiego - dokumentalny zestaw zdjęć opowiadających o współczesnych Polakach. Do kręgu fotografii dokumentalnej, socjologicznej należy też zestaw zdjęć pt. Matki, duetu Redzisz / Bereżecka, czyli Zorka Project.

Na wystawie znajdą się również: cykl Ostatnia wieczerza Michała Przeździka - Buczkowskiego, nawiązujący do tematu polskiego katolicyzmu, formy filmowe Dariusza Gapskiego, pokazujące "Polskę „prowincjonalną”, a jednocześnie bardzo swojską, znaną, osadzoną w tradycji", cykl Renaty Dąbrowskiej Disco portretz łódzkich robotników, stworzone w technice still video przez Marka Domańskiego. 

W Galerii EL zostanie też pokazany znany obraz olejny grupy artystycznej The Krasnals - współczesna wizja Bitwy pod Grunwaldem. Jej członkowie tak piszą o swoim projekcie:

"Przekazujemy Wam nową, zaktualizowaną wersję „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Wykorzystując znane każdemu Polakowi dzieło, relacjonujemy pierwszą dekadę XXI wieku. Obraz, w rozmiarze nieco większym od oryginału (430 x 990 cm – dziesięć części 215 x 198cm), jest komentarzem do otaczającego nas świata, w którym możemy zaobserwować permanentną walkę o władzę, nihilizm oraz upadek wszelkich wartości, w klimacie rodem z obrazów Hieronima Bosha. To komentarz do rzeczywistości już po okresie transformacji, w momencie dążenia Polski do nowoczesności i starań o uplasowanie się na wysokiej pozycji. Cicho wierzymy, iż obraz ten stanie się nową aktualną epopeją narodową.

Ale, mamy dobrą wiadomość!

Drodzy rodacy, nie przejmujmy się, nie dzieje się to tylko u nas! Mamy tak samo, jak reszta świata, więc nie może nas już trapić odwieczny kompleks Zachodu! Na dodatek, radośnie, w sposób niezaangażowany podążamy w stronę dekadencji i hedonizmu. 

Gratulujemy, w tym konkursie wygraliśmy wszyscy!"

 

Początek wernisażu: godz. 18. Wstęp wolny.

Z kolei 24 września, o godz. 19.30, będzie można wziąć udział w tzw. oprowadzaniu kuratorskim po wystawie, w ramach konferencji Elbląskie Forum Kulturoznawcze.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5525050

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.