Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.09.2014 11:37 Miasto:Region Kategoria:Esej i Felieton Autor:Marta Hajkowicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Domy podcieniowe do podziwiania, nie do zamieszkania
Na remont czeka m.in. dom z podcieniem wgłębnym w Pruszczu Gdańskim...
Na remont czeka m.in. dom z podcieniem wgłębnym w Pruszczu Gdańskim... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Domy podcieniowe są interesujące i ładne, ale młodzi ludzie nie chcieliby w takich mieszkać. Wolą je podziwiać - wynika z sondy, którą przeprowadziliśmy w ramach projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Domy podcieniowe to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Żuław Wiślanych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku. Budowano je metodą szachulcową, gdzie szkieletowe ściany z drewnianych bali były wypełniane w wolnych miejscach gliną, trzciną, a później cegłami. Od innych budowli wyróżnia je podcień, czyli wysunięte piętro wsparte na kilku drewnianych słupach.

Były to budynki bardzo duże o powierzchni dochodzącej nawet do 500-1000 metrów kwadratowych. Do dziś na Żuławach zachowało się ich zaledwie kilkadziesiąt. Tylko niektóre doczekują się kosztownych remontów i odzyskują dawny blask.
 
Gimnazjaliści ze szkół w Mikoszewie, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim, z którymi spotkaliśmy się w ramach projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych znają historię tych domów, nie tylko z szkoły. Jako mieszkańcy Żuław widzą je na co dzień w drodze do szkoły, albo mieszkają obok. Znają i doceniają ich wartość historyczną. Jednak w zdecydowanej większości nie chcieliby w nich mieszkać.

Olga Szewczyk i Dominika Basiak, gimnazjalistki z Nowego Dworu Gdańskiego, które odwiedziły odrestaurowany dom podcieniowy w Marynowach mówią: "Domy podcieniowe są piękne, mają swój urok i klimat, ale są za duże, na dziś nieekonomiczne. Ich czas już przeminął. One teraz powinny być do oglądania i do podziwiania, a nie do zamieszkania".

- Ja wolę mieszkać w takim bardziej przytulnym, normalnym jednorodzinnym, współczesnym domu – dodaje jedna z nich.

Podobnego zdania są: Weronika Mejer i Dawid Studziński.

- Ja wolę nowoczesne domy, w takim zabytkowym trudno się mieszka. Uważam, ze domy podcieniowe powinny być remontowane i zachowane, ale tylko jako zabytki - mówi gimnazjalista. Z całej grupy innego zdania jest tylko jedna osoba.

- A ja chciałabym zamieszkać kiedyś w takim domu podcieniowym. Myślę, że życie w takim miejscu miałoby swój niepowtarzalny klimat, taki, którego nie poczujemy w bloku – mówi Agata Szewczyk. - Widziałam odnowiony dom w Marynowach, który jest piękny i robi wrażenie – dodaje gimnazjalistka.

Podobnie przebiegały rozmowy z gimnazjalistami w innych miejscowościach. W każdej szkole znalazła się osoba, która spróbowałaby zamieszkać w domu podcieniowym, jednak zdecydowana większość młodych ludzi woli je tylko zwiedzać.

***

Projekt S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych​ Centrum Spotkań Europejskich Światowid realizuje wraz ​z partner​a​mi: Narodowy​m​ Instytut​em​ Dziedzictwa, Wojewódzki​m​ Urz​ędem Ochrony Zabytków w Olsztynie​ - wraz z delegaturą w Elblągu​, Wojewódzki​m​ Urz​ęd​em​ Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodow​ym w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczn​ym w Elblągu, Muzeum Żuławski​m w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie​m​ Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski​ i Stowarzyszeniem Jantar​

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd​u​ województwa warmińsko-mazurskiego.

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl , portal społecznościowy ekulturalni.pl . 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11089
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6187036

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.