Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.08.2014 13:23 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Spotkajmy się w Żelichowie / Cyganku
Dom ​podcieniowy w  Stalewie​...
Dom ​podcieniowy w Stalewie​... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku i są charakterystycznym elementem krajobrazu Żuław Wiślanych. Mowa o domach podcieniowych, o których rozmawiać będą eksperci: Tomasz Błyskosz i Jerzy Domino. Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i Stowarzyszenie Jantar zapraszają mieszkańców Żuław na spotkanie w Żelichowie / Cyganku, które odbędzie się 6 września.

Domy podcieniowe stanowią jeden z najważniejszych i najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych, elementów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Zachowało się ich kilkadziesiąt. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są przebudowywane, rozbierane.

- Głównym celem spotkania jest ochrona i promocja zabytkowych żuławskich domów podcieniowych – mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych, w ramach którego odbędzie się spotkanie w Żelichowie / Cyganku. - Zaproszenie kierujemy do właścicieli i mieszkańców domów podcieniowych i innych zabytkowych budynków z terenu Żuław, a także do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, sektora kultury i nauczycieli.
 
Miłośnicy Żuław spotkają się w zabytkowym domu podcieniowym przeniesionym do Żelichowa / Cyganka z Jelonek, zrekonstruowanym przez fotografa i pasjonata regionu Marka Opitza. Gośćmi będą: Tomasz Błyskosz - architekt i konserwator zabytków, a także kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku oraz dr Jerzy Domino - historyk sztuki i konserwator zabytków, badacz architektury regionalnej oraz główny specjalista ds. zabytków nieruchomych w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Eksperci opowiedzą m.in. o dokumentacji w procesie konserwacji zabytków, a także o roli Narodowego Instytutu Dziedzictwa i oddziału gdańskiego w sprawowaniu opieki nad zabytkami.
 
- Nie zabraknie informacji o praktycznych aspektach realizacji prac konserwatorskich, w tym m.in. możliwych koncepcji renowacji, zakresu prac, od "kosmetycznych", po rozbiórki i przenoszenia obiektów, dopuszczalnych przeróbek i przebudów, częstych błędów przy tego rodzaju inwestycjach. Będzie czas na dyskusję i pytania do naszych gości – dodaje Agnieszka Jarzębska.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11. Dojazd do Żelichowa / Cyganka: 4 km drogą krajową 502 z Nowego Dworu Gdańskiego w stronę Stegny. Dom podcieniowy nr 31 A znajduje się przy kościele św. Mikołaja. 

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Dysponujemy 20 miejscami. 

Do 1 września zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelna gazety o kulturze eŚwiatowid.pl – tel. 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
 
Cykl spotkań realizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, wraz ze Stowarzyszeniem Jantar, w ramach projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski.

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5627737

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.