Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.07.2014 11:49 Miasto:Kadyny Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Artyści tworzą na plaży w Kadynach
fot. mat. prasowe CSE
fot. mat. prasowe CSE

Obrazy, rzeźby, szkice, a także tworzenie i malowanie kafli – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się na plaży Srebrna Riwiera w Kadynach. Do 12 lipca potrwa tam plener artystyczny, który organizują Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Stowarzyszenie Jantar.

- W każdej ceramice jest coś interesującego. Mnie najbardziej interesują kafle – mówi Maja Pietrasik, uczestniczka pleneru. – Jesteśmy w  miejscu, które sprzyja inspiracjom. Wspaniałe wzory, piękna, charakterystyczna kolorystyka, dbałość o detale, dopracowanie – to wszystko jest w ceramice kadyńskiej, w kaflach.

Tematem przewodnim tegorocznego pleneru jest właśnie tworzenie i malowanie kafli w technice podszkliwnej. Motywem przewodnim jest historia Kadyn.

- Wróciliśmy do tradycji, kiedy przed laty to nasz dom kultury organizował tutaj plenery ceramiczne. Na jakiś czas zostały one zawieszone, jednak doszliśmy do wniosku, że trzeba odtworzyć tradycję i wspierać Kadyny w działaniach ceramicznych. I tak robimy to już od ośmiu lat – mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, koordynatorka pleneru. – Dlaczego akurat Kadyny? Jest to historyczny teren związany bardzo mocno z legendami pruskimi, a później z ceramiką kadyńską i przybyciem tutaj wielu artystów, którzy projektowali wiele rozmaitych wzorów.

Mieszkańcy Kadyn chętnie włączają się działania prowadzone przez Światowid. Jak podkreśla Ewa Bednarska - Siwilewicz, działania te wzajemnie się przenikają.

- Powstała nowa świetlica w Kadynach, z czego bardzo cieszą się mieszkańcy – przyznaje koordynatorka pleneru. – A w świetlicy powstanie pracownia ceramiczna. A wtedy na pewno społeczność Kadyn, a także Tolkmicka, Suchacza będzie tutaj wzbudzać ceramiczne tradycje.
 
Tegoroczny plener w Kadynach odbywa się pod okiem Wojciecha Sęczawy, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Myślę, że kafle są kolejnym tematem, kolejną wypadkową do działań zainspirowanych tą okolicą – mówi Wojciech Sęczawa. – Pejzaż, który mamy dookoła jest rewelacyjny. Można się inspirować ludźmi, którzy się kąpią, bawią na plaży, jak również malowniczą przyrodą czy pięknym zakątkami.

Podczas pleneru powstają prace malarskie akrylowe i olejne oraz tkaniny malowane woskiem, również rysunki, grafiki – linoryty, drzeworyty. Nie zabraknie także atrakcji dla wszystkich miłośników  
twórczych wrażeń.

Dziś odbywa się Podróż ze szkicownikiem -  to wyprawa dla chętnych, którzy chcą tworzyć w plenerze. Rowerzyści wyruszyli spod świetlicy Kadyna. Wyprawę zakończą po południu, tak, by zdążyć na godz. 19 do świetlicy, gdzie o swojej twórczości opowie Wojciech Sęczawa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10870
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5415154

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.