Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.05.2014 09:47 Miasto:Region Kategoria:Esej i Felieton Autor:Krystyna Jarosz Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
XIII Dni Kultury Polskiej (relacja)
"Strumyk" z Domu Polskiego w Czerniachowsku

W dniach  22–25 maja w trzech miastach Obwodu Kaliningradzkiego - Kaliningradzie, Czerniachowsku i Oziersku odbywały się koncerty, konkursy i spotkania w ramach XIII Dni Kultury Polskiej w Obwodzie Kaliningradzkim.

Przybliżenie szeroko pojętej kultury polskiej, propagowanie zachowań tolerancji wobec innych kultur, promocja regionu Warmii i  Mazur, Polski wśród Polonii oraz mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego były głównymi celami tego wydarzenia.

Pierwszym działaniem zrealizowanym w projekcie XIII Dni Kultury Polskiej były czterodniowe warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży ze Wspólnot Kultury Polskiej prowadzone w Czerniachowsku przez choreografa i tancerza Krzysztofa Gąsiorka.

Uroczysta inauguracja XIII Dni Kultury Polskiej w Kaliningradzie nastąpiła w czwartek, 22 maja. Uświetnił ją Teatr 30 Minut z Ełku, wystawiając spektakl pt. CLOWNI według scenariusza Andrzeja Strzeleckiego i w reżyserii Piotra Witaszczyka. Przebojowi, pełni wewnętrznej dynamiki aktorzy grający z pełnym zaangażowaniem nawiązali kontakt z publicznością. Interesujące kostiumy, gra świateł i muzyka dopełniła całości - publiczność była ubawiona.

Następnego dnia rozegrano mecz piłki nożnej na stadionie Bałtiki. Na boisku spotkały się kluby uczniowskie Naki Olsztyn i Bałtika Kaliningrad, wiek zawodników 12 lat, spotkanie zakończyło się  wynikiem 6:2. Kaliningradzką publiczność zgromadzoną w Filharmonii Obwodowej, mieszczącej się w dawnym kościele Świętej Rodziny, w imieniu organizatorów uroczyście powitali Maciej Nosel, konsul generalny RP w Kaliningradzie, i Swietłana Kondratiewa, minister kultury Obwodu Kaliningradzkiego, która stwierdziła, że uroczystości kulturalne na tak wysokim poziomie pozwolą nam zdobywać nowe szczyty w kulturze.

Wśród delegacji byli dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Łukasz Bielewski z pracownikami, Wioletta Dymarska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz konsulowie z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Owacyjnie przyjęty został recital Ryszarda Rynkowskiego rozpoczęty piosenką Dary losu, której tytuł wykonawca uznał za motto spotkania. Ponad godzinny koncert zakończył się piosenką Wznieść serce nad zło.

W niedzielę (25 maja) w Centralnym Parku Kultury i Wypoczynku w Kaliningradzie odbył się koncert zespołu Strumyk z Domu Polskiego w Czerniachowsku, zaś po nim na scenie wystąpił  Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk.

W Czerniachowsku bogaty program uroczystości rozpoczął się mszą św. w języku polskim, w sobotę, 24 maja w kościele p.w. Św. Brunona z Kwerfurtu. Następnie odbyły się konkursy: recytatorski w Bibliotece w Czerniachowsku i Konkurs Piosenki Polskiej w Domu Kultury. Część koncertową rozpoczął występ zespołu Strumyk działającego od 2009 roku przy Domu Polskim w Czerniachowsku, który w repertuarze ma pieśni patriotyczne i biesiadne, tańce narodowe i nowoczesne.

W dalszej kolejności  wystąpili laureaci konkursów – recytatorskiego i piosenki polskiej. Tegorocznym laureatami konkursu recytatorskiego został Wasyl Jurczenko, 14 latek z Czerniachowska, za recytację wiersza Marii Konopnickiej Polski żołnierz. Kolejne miejsca na podium zajęły Julia Ponomariowa, Helena Nierubienko. Wyróżnienia przyznano Wiktorii Ogiewicz i Anastazji Makiejewej.

Z kolei Konkurs Piosenki Polskiej wygrała Galina Sewastianowa, 19 latka z Kaliningradu, za wykonanie piosenki Anny German Czekasz mnie mamo. Kolejne nagrody w konkursie zdobyły Anastazja Makiejewa i  Julia Żurawlikowa. Ponadto  wyróżniono Julię Ponomariową i Iwana Pitriczenko. Jury  podkreśliło wysoki poziom wykonawców i podziękowało za liczny udział w konkursach.

Na zakończenie sobotniej uroczystości wystąpił Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk, laureat Ogólnopolskich Przeglądów Folklorystycznych. Zespół ten posiada weryfikację przyznaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali Sztuki Ludowej uprawniającą do reprezentowania polskiej kultury za granicą.

W niedzielę (25 maja) w ozierskim kinoteatrze otwarto wystawę biżuterii Janiny Gongalo pt. Natchnienie, zaś w murach kinoteatru wystąpiły zespoły działające przy Domu Polskim w Oziersku. Po raz kolejny też wystąpił ambasador kultury polskiej, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk. Rozstrzygnięto też konkurs rysunków na asfalcie pt. Polska oczami dziecka. Zwyciężyła w nim Diana Urubkowa, 7 latka z Ozierska.

Koordynatorką i pomysłodawczynią realizowanego programu jest Justyna Żołnierowicz-Jewuła, dyrektorka Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych Ojcowizna.
Partnerami XIII Dni Kultury Polskiej byli: Administracja Miasta Czerniachowska, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, Wspólnota Polonijna Dom Polski im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsku, a także Wspólnota Kultury Polskiej im. Jana Kochanowskiego w Oziersku.

Projekt był współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014r. Zadanie zrealizowane również przy wsparcia  finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11089
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6186979

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.