Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.04.2014 15:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:AJ Placówka:Galeria Zum- Krystyna Olechnowicz
Prace Alfonsa Kułakowskiego powracają do Elbląga - zobacz!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

W sobotę, 12 kwietnia, w galerii Zum na elbląskim Starym Mieście, odbędzie się wernisaż Alfonsa Kułakowskiego i amatorskiej Grupy Kwadrat.

- Mam dwa skrzydła. Jedno skrzydło to Rosja, drugie - Kazachstan, a serce zawsze było polskie - mówi Alfons Kułakowski, ceniony artysta malarz, którego los przypomina losy tysięcy Polaków doświadczonych traumą zesłania.

Alfons Kułakowski urodził się w 1927 roku w Osicznie, koło Berdyczowa (obecnie Ukraina). Niedługo potem z całą rodziną został wywieziony na Syberię. Stamtąd uciekł do Ałma - Aty, gdzie zamieszkał ze swoim bratem. Kilkanaście lat temu, jako repatriant, przyjechał do Polski. Mieszka i tworzy niedaleko Zalewa.

Artysta ukochał pejzaż. 

- Kiedy maluję, kiedy potem oglądam swoje prace, przebywam w Radości - mówi.

W latach 1945-1952 studiował malarstwo pod okiem profesorów - zesłańców: Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa. W 1952 roku w Ałma - Acie odbyła się pierwsza wystawa jego prac. W tym samym roku został przyjęty do rosyjskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Przez wiele lat tworzył i wystawiał w Moskwie, Samarze i Ałma - Acie. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

W latach 90. dom, który wybudował z bratem Mieczysławem, był najważniejszym polskim domem w Kazachstanie. Spotykała się tam miejscowa Polonia, goście z Polski, ambasadorowie, ministrowie, profesorowie, dziennikarze... Do Polski, o której marzył przez tyle lat, przyjechał w 1997 roku. Otrzymał polskie obywatelstwo, kupił starą szkołę, w której po remoncie zamieszkał z bratem i jego rodziną.

Jest płodnym twórcą. Uczestniczy w plenerach i wernisażach swoich obrazów. Niestety, w lutym 2009 roku, kiedy prezentował swoje prace w Brukseli, spłonął jego dom i kilka tysięcy płócien. Dramatyczne doświadczenie nie złamało jednak hartu ducha pana Alfonsa. Udało mu się wrócić do sztalug, odzyskać radość życia i malowania...

Archiwalny felieton o Alfonsie Kułakowskim obejrzysz tutaj.

Wernisaż w galerii Zum rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Galeria znajduje się przy ul. Kowalskiej 3-5 d. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10865
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5407061

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.