Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.03.2014 15:00 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Region bardzo kulturalny
Pomoc finansową otrzyma m.in. ceniony periodyk Borussia. Kultura – Historia – Literatura
Pomoc finansową otrzyma m.in. ceniony periodyk Borussia. Kultura – Historia – Literatura

Old Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry oraz ponad 90 innych działań kulturalnych odbędzie się w tym roku dzięki dofinansowaniu samorządu województwa. 

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, władze regionu rozstrzygnęły doroczny otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Do podziału było 358,8 tys. zł. Wpłynęło 157 wniosków - 154 z nich spełniły wymagania formalne. Zarząd Województwa przyznał też dofinansowania jednostkom kultury, które nie podlegają samorządowi, a organizują ważne wydarzenia kulturalne o znaczeniu regionalnym w Elblągu, Ełku i Węgorzewie.  

- Na każdym kroku warto promować współpracę sektora publicznego i pozarządowego - podkreśla marszałek Jacek Protas. - Na Warmii i Mazurach przybywa organizacji pozarządowych. Chcemy wykorzystywać ich potencjał i wspierać najlepsze pomysły. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców regionu do przekazywania 1 procenta podatku na działalność prospołeczną, szczególnie na stowarzyszenia z województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach konkursu największa część pieniędzy  - 81,8 tys. zł - wesprze działania mające "szczególne znaczenie dla kapitału społecznego". Będą wśród nich Old Jazz Meeting Złota Tarka, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasymiu czy Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, które rozbudowuje kolekcję sztuki współczesnej.

Na "budowanie dialogu międzykulturowego, w tym wspieranie działań zmierzających do zachowania i rozwoju kultury mniejszości narodowych i etnicznych" samorząd przeznaczy w tym roku 37 tys. zł. Pieniądze trafią do Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, które organizuje Dzień Mniejszości Narodowych, Związku Ukraińców - organizatora Międzynarodowych Koncertów Muzyki Cerkiewnej czy do Stowarzyszenia Przyjaciół Młynar, które przygotowuje Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych Integracje.

43 tys. zł zostanie przeznaczonych na cele "dokumentowania, ochrony i zachowania dóbr o szczególnych wartościach kulturowych". Dzięki temu Stowarzyszenie Kanału Elbląskiego Navicula wyda opracowanie Tajemnice Kanału Elbląskiego, a Archidiecezja Warmińska będzie prowadzić digitalizację katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.
 
Wśród projektów na rzecz "animacji i edukacji kulturalnej, których celem jest zwiększenie kompetencji kulturowych i społecznych mieszkańców regionu" część pieniędzy z puli 50 tys. zł trafi np. do Szkoły Cymbalistów, prowadzonej przez stowarzyszenie Zacheusz i do Amatorskiej Orkiestry Dętej, którą prowadzi stowarzyszenie Melofani.
 
49 tys. zł zostanie przeznaczonych na wydanie publikacji, także takich, które wykorzystują nowoczesne technologie. Dzięki temu ukażą się np. Teki Mistrza w stulecie urodzin Hieronima Skurpskiego (wydawca: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Pojezierze) i kolejne numery cenionego periodyku Borussia. Kultura – Historia – Literatura.

Dofinansowanie otrzymały także projekty z zakresu "pielęgnowania polskości oraz rozwoju i kształtowania świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, w tym pielęgnowania tożsamości lokalnej" (łącznie 55 tys. zł) oraz działania o charakterze innowacyjnym (łącznie 43 tys. zł).

Wśród tych pierwszych będą np. organizacja XXX Jubileuszowych Kaziuków – Wilniuków i Teatr Piosenki organizowany przez stowarzyszenie rodzin i przyjaciół osób z zespołem Downa Strzał w 10.

 A wśród drugich -  np. mobilny przewodnik po Warmii (Stowarzyszenie Dom Warmiński) i projekt Media lokalne Warmii, Mazur i Powiśla bodźcem rozwoju i integracji regionu (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - oddział w Olsztynie).
 
Zarząd Województwa przyznał także pomoc instytucjom niezależnym od samorządu województwa. Elbląg dostanie 100 tys. zł na działania Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Centrum Sztuki Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Biblioteki im. Cypriana Norwida. Powiat piski dostanie 70 tys. zł na dofinansowanie przedsięwzięć Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, wraz z oddziałem Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Węgorzewu przypadnie 50 tys. zł na wsparcie Węgorzewskiego Centrum Kultury, a Ełkowi 100 tys. zł - dla Ełckiego Centrum Kultury. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11086
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6146309

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.