Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.02.2014 12:15 Miasto:Grunwald Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Wyklęci pod Grunwaldem
Pod Grunwaldem po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...
Pod Grunwaldem po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. I warto wybrać się do Grunwaldu. Po co? Aby obejrzeć inscenizację zajęcia budynku gminy przez oddział podziemia niepodległościowego i zdobycie posterunku MO. 

Inscenizację opartą na autentycznych wydarzeniach z przełomu lutego i marca 1947 roku organizują: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i gmina Grunwald. Wydarzenie zacznie się o godz. 12, uwaga, nie na terenie muzeum, a w samym Grunwaldzie. 

- W 1947 roku jeden z oddziałów podziemia niepodległościowego zajął budynek gminy, zniszczył znajdującą się tam dokumentację oraz rozbroił i przepędził milicjantów z miejscowego posterunku - mówi dr Sławomir Moćkun z muzeum w Stębarku. - Wiadomości o przebiegu zdarzenia zdobyliśmy od żyjących jeszcze świadków, a także na podstawie kwerend w archiwach.

Czesław Zwaliński, który w 1947 roku był odpowiedzialny w gminie za ewidencję i sprawy wojskowe, wspomina, że w powszechnej opinii budynek zajął jeden ze szwadronów słynnej 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Dodatkowo, partyzanci mówili z wyraźnym kresowym akcentem.

Patryk Kozłowski, historyk z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, autor pierwszej biografii majora Szendzielarza, uważa, że był to jeden z oddziałów Zgrupowania ROAK o kryptonie „Znicz” - Pawła Nowakowskiego, ps. Leśnik.  

- Jest niemal pewne, że był to pluton z oddziału Stanisława Balli Sokoła, którym dowodził Franciszek Wypych, pseudonim Wilk - mówi Kozłowski. - Obszarem działania Zgrupowania były: dawny powiat działdowski, lubawski, brodnicki, rypiński, mławski i właśnie ostródzki. Większość partyzantów z tej formacji zaprzestało czynnej walki w marcu 1947 roku i skorzystało z ogłoszonej przez komunistyczny rząd w Polsce amnestii.

W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne SRH Marienburg i GRH Allenstein. Później, przy ognisku, widzowie będą mogli zobaczyć i poznać uzbrojenie partyzantów.

Dalsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą w Karczmie Rycerskiej w Stębarku. W godz. 14-16 będzie można wysłuchać prelekcji. Prof. Tadeusz Wolsza z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej opowie o powojennych losach Wyklętych. Działalność V Wileńskiej Brygady AK w powiecie ostródzkim przedstawi Ryszard Bogucki, a sylwetki Zacheusza Nowowiejskiego Jeża oraz Izydora Bukowskiego Burzy - Patryk Kozłowski.

Całość zamknie koncert Andrzeja Kołakowskiego, którego określa się mianem barda Żołnierzy Wyklętych 

- Pod Grunwaldem po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi dyrektor stębarskiego muzeum Szymon Drej. - W przygotowanie całej imprezy zaangażowała się lokalna społeczność - członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum, a patronat objął wójt. Zapraszam na spotkanie z bohaterami, tym razem pięćset lat młodszymi od Jagiełłowych rycerzy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5783950

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.