Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.02.2014 08:06 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Rodzinne spotkanie przy malowaniu
Ciocia i Wujek
Ciocia i Wujek (fot. Bogusław Lorek)

Rodzice i dzieci – wszyscy z artystycznym talentem, wszyscy malujący i wszyscy na jednej wystawie. Malująca rodzina - artyści Warmii i Mazur to wystawa, którą w od najbliższego wtorku, 25 lutego będzie można oglądać w Galerii Nobilis w CSE Światowid.

Wszystko zaczęło się od wystawy Doroty Boguckiej-Lorek we wrześniu 2011 roku w galerii Akcent w Grudziądzu oraz w 2013 w galeriach w Olsztynie i Białymstoku, gdzie prezentowała własne malarstwo.

- Pisałam wtedy że geneza wystawy bierze się z mojej rodziny. Każde przeżycie estetyczne w zwykłym życiu, piękno przyrody, literatura, muzyka, teatr a nade wszystko poznani ludzie, przyjaciele w tej twórczości pozostawili swój ślad – mówi autorka.

I tak narodził się pomysł.

- Filarem naszego rodzinnego malowania jest głowa rodziny, mąż i ojciec - Bogusław Lorek. W 1988 roku obronił dyplom z malarstwa sztalugowego na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i od tego czasu zajmuje się malarstwem olejnym. Jest znakomitym portrecistą i ten temat zdominował jego drogę artystyczną. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i realizacją wystroju wnętrz sakralnych. Większość powstałych przez lata prac znajduje się w kościołach i zbiorach prywatnych – opowiada Dorota Bogucka – Lorek. - Jak to zwykle bywa w rodzinach pasja rodziców dotyka dzieci, tak też przez lata ich wzrostu w rodzinie powstały obrazy olejne i pastele, które zostaną pokazane na wystawie.

A dzieci już dorosłe to: Maria, Stanisław, Jakub i Paweł. Maria ukończyła licencjat z konserwacji tkaniny, studiowała konserwację malarstwa na ASP w Krakowie, obecnie przeniosła się na studia do Kolonii. Stanisław studiował malarstwo monumentalne na PAT w Krakowie, mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Jakub - zdolny malarz , fotograf i pianista mieszka i pracuje współtworząc  firmę w Wielkiej Brytanii oraz najmłodszy Paweł jest studentem II-go roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

-  Dziś spotykamy się w Elblągu mieście mojego urodzenia, i choć jako kilkumiesięczne dziecko zamieszkałam z rodzicami w Grudziądzu, to Elbląg był miastem moich wakacji i rodzinnych spotkań w kamienicy przy ulicy Panieńskiej czy Słonecznej – wspomina Dorota Bogucka - Lorek. - Gromadziliśmy się wszyscy wokół osoby mojej drogiej babci śp. Marii Szczepańskiej. Tu mieszka  teraz moja mama i większość mojej rodziny po kądzieli. Dlatego właśnie bardzo chciałam tego spotkania przy sztuce, korzystając z gościnności galerii CSE Światowid.  Zatem zapraszam Państwa na wystawę, będącą rodzinnym spotkaniem przy malowaniu.

Wernisaż wystawy Malująca rodzina odbędzie się 25 lutego o godz. 18.00 w Galerii Nobilis na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Wystawę będzie można oglądać do 19 marca.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10870
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5410902

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.