Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.01.2014 13:57 Kategoria:Esej i Felieton Autor:M. Rojek, zg Placówka:Brak
eKulturalni piszą: Kultura w wersji #light

"Bądź FIT, zacznij swój rok z naszą trenerką!" albo "Jogurt grecki ODTŁUSZCZONY, przyspieszający metabolizm, ODMŁADZAJĄCY i wygładzający" - jedne z niewielu wykrzykiwanych z gardeł szczuplejszych, czy też tych bardziej wymodelowanych oraz promowanych przez telewizyjne stacje, tudzież ukochany internet. Mniej więcej co czwarta gwiazda i co drugi celebryta promuje "zdrowy styl życia". Średnio dwa razy w miesiącu wychodzi na ten temat jakaś nowa publikacja. Fortuna kołem się toczy, a my stajemy się "SKIMMED society". A nawet lepiej - "BRAINwashed society".

Nie neguję - zmierzanie w stronę odchudzania albo "uzdrawiania" menu, wdrażanie sportu do życia i podążanie za ekologią jest jak najbardziej "okej". Podążanie za trendami, wprowadzanie zmian na lepsze w swoim życiu jest fajne do pewnego czasu.

Przestaje, gdy nadchodzi moment, w którym jesteś w kiosku, supermarkecie, teatrze albo stacji benzynowej i zewsząd do Twych uszu dochodzą informacje o kolejnym środku na przemianę materii, nowej DIECIE 999 KALORII i kolejnej "trenerce wszystkich Polek".

Później w każdej gazecie, choćby to było Życie na gorąco, widzisz kobiety w sportowych topach z ręcznikiem przewieszonym przez kark i męskie, nagie, UMIĘŚNIONE torsy, a kilka centymetrów nad nimi zawiadacko uśmiechniętą mordkę. Powoli zaczyna Ci to dokuczać, ale Ty, postępując zgodnie z tai-chi, zasadami jogi albo pilatesu, wyciszasz duszę, umysł i odnajdujesz harmonię. Później - złoty środek swego umysłu, odkrywając jednocześnie zalety błonnika w jogurcie z bakteriami prebiotycznymi.

Po jakimś czasie jesteś już "low-fat". Ewentualnie "low-carb" i "high-protein", jeśli robisz masę mięśniową. Zmieniasz się, Twoja rodzina się zmienia, dzieci nie jedzą czipsów, koleżanki mają bosko wymodelowane pośladki, koledzy są w lepszej formie niż kiedykolwiek. I gdy już znajdujesz czas na relaks, wyjście do kina, posłuchanie muzyki czy przeczytanie plotek w sieci, to orientujesz się, że ktoś stojący za powszechnie pojętym promowaniem kultury popełnił błąd. 

Zmniejszyli ZAWARTOŚĆ KULTURY w kulturze, nawalili do środka ZAPYCHACZY, ładnie opakowali i podali tępemu ludowi, co szuka sposobu na uzdrowienie ciałka i umysłu.

Cały artykuł Rojka o kulturze w wersji light można przeczytać na portalu społecznościowym eKulturalni.pl - kliknij tutaj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054889

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.