Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.01.2014 23:03 Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Martin Scorsese poleca polskie filmy

Najlepsze polskie filmy? Mamy z pewnością kilka list, które obejmują ulubione przez Polaków tytuły. Czy ulubione oznacza dobre? A jak polską kinematografię ocenia znany amerykański reżyser? Dwadzieścia jeden tytułów wybranych przez Martina Scorsese obejrzą widzowie w amerykańskich i kanadyjskich kinach.  

Bardzo ciekawe, ale również bardzo nobilitujące dla polskiego kina przedsięwzięcie - Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema, czyli Martin Scorsese prezentuje arcydzieła polskiego kina, już w lutym zawita na ekrany amerykańskich i kanadyjskich kin. Inicjatywę honorowym patronatem objęły konsulaty generalne RP w Waszyngtonie, Ottawie, Nowym Jorku, Vancouver, Los Angeles, Montrealu, Chicago i Toronto.

Widzowie 30 wybranych kin będą mogli obejrzeć 21 filmów, wśród których są bardziej i mniej znane produkcje. Na liście amerykańskiego reżysera znalazły się obrazy Andrzeja Wajdy, a wśród nich najbardziej chyba znany za granicą – Popiół i diament oraz Niewinni czarodzieje, Ziemia obiecana i Wesele.  Są również filmy Jerzego Kawalerowicza, m.in. Pociąg, Matka Joanna od aniołów i Austeria, Krzysztofa Kieślowskiego - Krótki film o zabijaniu i Przypadek, Barwy ochronne Krzysztofa Zanussiego, Eroica Andrzeja Munka, Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego, Krzyżacy Aleksandra Forda, czy wreszcie dwa filmy Wojciecha Jerzego Hasa.

Właśnie twórca filmowej adaptacji Sanatorium pod klepsydrą jest szczególnie bliski Scorsese, który tak dalece zafascynował się Rękopisem znalezionym w Saragossie, że zakupił pierwszą kopię i na własny koszt poddał rekonstrukcji cyfrowej. O Hasie powiedział także niegdyś, że tylko on i Fellini potrafili pokazać inny wymiar rzeczywistości.

Co istotne, wszystkie pokazane podczas przeglądu filmu będą prezentowane w wersjach zrekonstruowanych cyfrowo, bo cała inicjatywa ma na celu nie tylko upowszechnianie filmowego dorobku, ale również utrwalanie go. Zajmuje się tym fundacja założona przez Martina Scorsese - The Film Foundation.

Projekcje rozpoczną się 5 lutego w Nowym Yorku w Film Society of Lincoln Center. To pierwsze wydarzenie, które w północnej Ameryce na taką skalę promuje polską kinematografię. A więcej o inicjatywie można przeczytać tu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10818
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5281761

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.