Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.12.2013 10:30 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Mistrzowski powrót

Doktor Sen pomoże ci przejść na drugą stronę. Stephen King po raz kolejny wraca w mistrzowskiej formie. Po niemal 40 latach pisze kontynuację jednej ze swoich najlepszych powieści - Lśnienia, a Doktor Sen naprawdę trzyma w napięciu. Jeśli dostaliście ją w świątecznych prezencie ostrzegam – jak zaczniecie, będziecie musieli skończyć ją tego samego dnia.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Stephen King to mistrz, nie tylko horroru, ale i thrillera, a jego małe formy dorównują jego najlepszym powieściom. Nawet ci, którzy nie czytali jego książek, nie mogli chociaż raz nie obejrzeć Zielonej mili, Skazanych na Shawshank, Lśnienia, Carrie, Mgły i kilkudziesięciu innych – raz lepszych, raz gorszych adaptacji filmowych. Stephena Kinga mogłabym już nazwać wyrobnikiem – pisze książkę za książką, ale byłoby tak, gdyby te wszystkie książki były takie same. A nie są.

Doktor Sen to dorosły już Danny Torrance, którego jako 6-latka z paranormalnymi zdolnościami, poznaliśmy w Lśnieniu. Danny’ego wciąż dręczą duchy z Panoramy, ale już potrafi sobie z nimi radzić. Za to nie do końca radzi sobie ze swoją jasnością, którą tłumi za pomocą alkoholu. Pewnego dnia po wielkiej burdzie w barze i okradzeniu z ostatnich pieniędzy swojej dziewczyny na jedną noc, ucieka z miasta i jadąc autobusem zatrzymuje się tam, gdzie pojawia mu się Tony - jego wyimaginowany przyjaciel z dzieciństwa.

Wcześniej pod wpływem impulsu wyrzuca ostatnią butelkę alkoholu. Trafia do niewielkiego miasteczka w górach, gdzie z oporami zostaje przyjęty do lokalnej społeczności. Dostaje pracę i sponsora – czyli kogoś kto poprzez terapię i spotkania w klubie AA ma go wyciągnąć z nałogu.

Danny powoli radzi sobie i z chorobą, i z jasnością, którą wykorzystuje, aby pomóc mieszkańcom hospicjum, w którym pracuje. Pomaga im przejść na drugą stronę – uśmierza ich obawy, odczytuje ostatnie pragnienia i wspomnienia, pociesza. Nazywany jest Doktorem snem.

Ale nic nie trwa wiecznie. Już przyjeżdżając do miasta, Danny ma dziwne przeczucie. Później okazuje się, że kontaktuje się z nim inna jasna, młodziutka, ale bardzo uzdolniona. Po kilku latach jasna potrzebuje nie tylko nauczyciela, ale i obrońcy. Na cel wybrał ją sobie Prawdziwy węzeł. Jego członkowie żywią się jasnością. Aby zyskiwać siły, potrzebują jasności podsycanej strachem, więc przed śmiercią torturują swoje ofiary. A są nimi dzieci…

Danny będzie się musiał po raz kolejny zmierzyć z czymś o czym nie śnił nawet w najgorszym koszmarze, ale i tym razem nie będzie sam. Do pomocy będzie miał przyjaciół, rodzinę i jasną, która ma taką siłę, jaką Danny nigdy nie dysponował.

Książka, co zupełnie nie dziwi, trzyma w napięciu, nie pozwala zasnąć do białego rana i pozwala ujrzeć Kinga znów w doskonałej formie. On sam pisał, że już od dawna zastanawiał się nad tym, jak potoczyłyby się losy bohaterów Lśnienia. Wspominał również, że jednym z  najczęściej zadawanych przez czytelników pytań było to, co stało się z Dannym. Żeby się dowiedzieć, trzeba przeczytać, chociaż na ekranizację pewnie też nie trzeba będzie długo czekać.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10867
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5408152

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.