Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.11.2013 13:25 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Spokój w Izraelu - posłuchaj!
fot. Aleksandra Buła, mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej
fot. Aleksandra Buła, mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej

W Polsce rozpoczęcie rozmowy o Izraelu gwarantuje wysoki poziom emocji. A jednak o kraju, do którego przed laty wyjechały tysiące Polaków pochodzenia żydowskiego i który od początków swego istnienia jest w stanie wojny z sąsiadami, warto rozmawiać. Dlaczego?

- To naród, który tworzą przybysze z wielu stron świata, ludzie różnych kultur, wyznawcy różnych religii. Mogłoby się wydawać, że ta "mieszanka" nie ma prawa funkcjonować. Ale właśnie różnorodność jest największym bogactwem Izraela - mówi Paweł Smoleński*, znany reporter, publicysta Gazety Wyborczej i autor książek o tematyce izraelskiej, który był gościem Biblioteki Elbląskiej. - Izraelczyków można słuchać całymi godzinami, a w dyskusjach, które toczą między sobą, ściera się wiele wizji, rozmaite racje i poglądy. Ten kraj jest dlatego tak ciekawy, bo pokazuje jak bardzo wielowymiarową istotą jest człowiek.    

Części Polaków trudno jest zrozumieć np. konflikt izraelsko-palestyński. Przecież, to częsty argument w rozmowach na ten temat, Żydzi tak bardzo ucierpieli w wyniku II wojny światowej, więc dlaczego od kilkudziesięciu lat nie są w stanie ułożyć sobie stosunków z Palestyńczykami?

- Niektórzy mówią: dlaczego oni są tacy, jacy są, skoro tyle przeszli? Ano dlatego, że tacy są, a nie dlatego, że tyle przeszli - odpowiada Paweł Smoleński.

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

Paweł Smoleński - specjalizuje się w problematyce izraelskiej; jest także autorem książek o Iraku (za teksty poświęcone temu krajowi otrzymał Nagrodę im. Kurta Schorka, a w 2006 r. za zbiór reportaży Izrael już nie frunie - prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak) oraz o tematyce polsko-ukraińskiej (za książkę Pochówek dla rezuna w 2003 r. otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego)

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11511114

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.