Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.10.2013 10:06 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Maciej Rojek, zg Placówka:Brak
eKulturalni piszą: "Radio" się nie odmienia?

Wstaję za pięć szósta. Żyję już w takiej rutynie, że o 6:00 włączam radio żeby usłyszeć najnowsze informacje. Codziennie zmieniam stację, czasami posłucham lokalnej Eski, najczęściej jednak włączam popularną "RMFkę", Trójkę lub Czwórkę, rzadziej "ZETkę" i Radio Gdańsk. Pięć minut informacji, pogoda, po niej wyłączam i wracam do pobudki. Czemu nie kontynuuję słuchania audycji? Szkoda czasu. Ba! Słuchu szkoda najbardziej!

Oczywiście nie dotyczy to Polskiego Radia, gdzie muzyka jest z prawdziwego zdarzenia i nierzadko sprawia, że na ostatnią chwilę wybiegam z domu na autobus. Problem wyboru muzyki w audycjach stanowi w tych popularniejszych radiostacjach. Dobrze, może to kwestia mojego specyficznego gustu, może za dużo wymagam, ale jak można tak ograniczać się w gatunkach, albo w artystach chociażby? W dwóch najpopularniejszych stacjach (jak piszą Wirtualne Media) - RMF FM i Radiu ZET - raz na ruski rok mogę usłyszeć porządną piosenkę. Wiem, że w naszym kraju pop na wysokim poziomie nie stoi, ale nikt nie każe promować stacjom piosenek o niczym. Bo gdyby w radio, dajmy na to Ewelina Lisowska, nie "pędziła prosto w stronę słońca bez grawitacji w nieznane" i nie katowano mnie "Za każdym razem" gdy włączałem odbiornik Julą, to nigdy bym o nich się nie dowiedział, żył w błogiej nieświadomości i nie musiał na imprezach puszczać z przyjaciółmi  ABBA, Bonney M i zapomnianej C.C. Catch z zakurzonych płyt znalezionych na strychu. Istnieją całe szczęście audycje, kiedy można usłyszeć Annie Lennox, Madonnę, Guns'n'Roses albo Bryana Adamsa, ale są to już tak bardzo oklepane klasyki, że mimo ich znania, ma się odruch wymiotny gdy w uchu stodwudziestotysięczny raz wiruje melodia "Sweet Dreams" albo "La Isla Bonita". Sprawa lepiej nie wygląda w ESCE, która non-stop, bez końca i opamiętania zapętla te same, aktualne dyskotekowe hity. Nie przykładając nawet uwagi, mimowolnie jadąc samochodem nauczyłem się tekstów kilkunastu hitów - potrafię już zaśpiewać totalnie dziwne dla mnie "To co nam było, co nam się zdarzyło", najnowsze wydawnictwo Britney Spears, wszystkie nowe kawałki Rihanny, Justina Biebera, albo polskich młodych wokalistek - Sylwii Grzeszczak i Honey. 

 

Kiedyś kierownicy stacji tłumaczyli się, że muzyka jest dobierana tak, jak życzą sobie ich słuchacze. Ja jednak się w tym wszystkim nie odnajduję. Kiedyś mówiono, że zajdą zmiany, nic się niestety nie zadziało. Jedynie wyraz "radio" zaczął się kiedyś odmieniać i radioodbiorniki są coraz ładniejsze. Dobrze, że istnieje jeszcze opcja zmienienia stacji, bo jeśli tego wariantu zabraknie, już chyba nigdy nie wystukam żadnego słowa w klawiaturę.

...

A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do dyskusji. By dodać komentarz trzeba być zalogowanym.

Autorem tekstu jest użytkownik portalu eKulturalni.pl - Rojek (zobacz jego profil) A jeśli też macie coś do powiedzenia i żyłkę do pisania, zachęcamy do publikownia swoich tekstow na naszych stronach w ramach dziennikarstwa obywatelskiego. Wszelkie pytania ślijcie na redakcja@ekulturalni.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11115
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6467359

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.