Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.09.2013 16:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:AJ Placówka:Brak
W Galerii Jacka Kaczmarskiego
Tak wygląda okładka...
Tak wygląda okładka...

Był bardem Solidarności, ale przede wszystkim znakomitym poetą. Około 60 z ponad 600 jego wierszy to ekfrazy - strofy inspirowane malarstwem i rzeźbą. Syn malarzy sięgał do polskiej sztuki, aby opowiadać o historii i współczesności. Pisze o tym w swojej najnowszej książce Andrzej Kasperek. 

Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie to druga książka pisarza i polonisty z Nowego Dworu Gdańskiego. 

- Twórczość Jacka Kaczmarskiego jest ciągle popularna. Pewnie nie jest to ta popularność z okresu stanu wojennego, kiedy jego wielbicielami były miliony Polaków, ale do dziś jest to dla wielu osób ważny autor. To dobry moment na przewartościowanie dorobku tego artysty. Wszystkie polityczne konteksty, które w tamtym czasie miały tak duże znaczenie, dziś są niekoniecznie ważne. Została czysta, wielka poezja - mówi Andrzej Kasperek. - W swojej książce postanowiłem zająć się piosenkami - opisami dzieł malarskich lub rzeźb. Stanowią one korpus twórczości Jacka Kaczmarskiego. Okazuje się, że miał on ogromną wrażliwość plastyczną. Mnie zafascynowało to, że na kartce papieru - bo tyle miejsca zajmuje jedna piosenka - potrafił opowiedzieć o tym, co jest najważniejsze na obrazie. Nie tyle go opisać, co oddać jego ducha, powiedzieć czym dany obraz jest dla niego i dla współczesnego człowieka. Często obrazy służą jako medium, przez które Kaczmarski, uciekając się do płócien wielkich mistrzów, mówi o nas - dodaje pisarz. 

Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 23 września, w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny. Na miejscu będzie można kupić Galerię Jacka Kaczmarskiego w promocyjnej cenie. 

***

Warto posłuchać archiwalnej radiowej rozmowy z Andrzejem Kasperkiem o jego pierwszej książce zatytułowanej Back in the DDR i inne opowiadania - tutaj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161240

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.