Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.09.2013 12:49 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Kartka z kalendarza: 1 września

Ten dzień kojarzy się niemal wszystkim – jeśli nie z końcem wakacji i rozpoczęciem roku szkolnego, to z wybuchem II wojny światowej. To również w Polsce Dzień Weterana i  Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.

   1 września to np. Święto Rewolucji w Libii, Dzień Nauczyciela w Singapurze Święto Konstytucji na Słowacji czy Święto Niepodległości w Uzbekistanie. Dla Polaków zawsze będzie to rocznica wybuchu II wojny światowej czyli ataku III Rzeszy na II Rzeczypospolitą.

   Największy konflikt zbrojny w historii świata rozpoczął się właśnie 1 września 1939 roku i trwał do 2 września 1945 roku, a w Europie do 8 maja 1945 r. Te daty są róże dla różnych części globu. Na zachodzie Europy często za datę wybuchu II wojny światowej przyjmuje się dzień 3 września – czyli przystąpienie do wojny Francji i Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych jest to dzień ataku na Pearl Harbor, Rosja obchodzi rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a w Azji był to rozpoczęcie wojny chińsko – japońskiej.

   II wojna światowa objęła swoim zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

   Kampania wrześniowa lub wojna obronna Polski to pierwszy etap II wojny światowej. Rozpoczął się – nie, jak uczono nas kiedyś, atakiem na Westerplatte, ale nalotem na Wieluń o godzinie 4.43. Przeprowadziła go eskadra 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena. Zaraz po nim przeprowadzono ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Dokonał tego pancernik Schleswig-Holstein – która to nazwa do dziś nie kojarzy się Polakom z najbardziej wysuniętym na północ niemieckim landem, ale właśnie z  niemieckim okrętem. Westerplatte urosło do rangi symbolu – po tym, jak niewielka załoga odpierała przez tydzień zmasowane ataki - od strony nasady półwyspu, bombardowania z powietrza i ostrzeliwania przez niemieckie działa i moździerze. 

  W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

   1 września to również oficjalna data rozpoczęcia roku szkolnego. W Polsce, zgodnie z brzmieniem ustawy o systemie oświaty, rok szkolny we wszystkich szkołach i innych placówkach oświatowych rozpoczyna się właśnie z dniem 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku, co oznacza, że liczy tyle dni, ile rok kalendarzowy. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w rozdziale II Wolności prawa i obowiązki człowieka i obywatela w art. 70 stwierdza: 1. Każdy ma prawo do nauki.  Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.

   W Polsce wprowadzenie obowiązku szkolnego postulował już w 1555 r.  Andrzej Frycz Modrzewski w dziele O naprawie Rzeczypospolitej (księga O szkole), jednak odpowiednie ustawodawstwo nadeszło dopiero pod zaborami. Udało się je wprowadzić zaborcom w 1825 r. w Wielkopolsce i na Pomorzu, a w 1873 r. w Galicji. W niepodległej Polsce pierwszy siedmioletni obowiązek szkolny wprowadzony został dekretem Naczelnika Państwa w 1919 r., a następnie ugruntowany na podstawie Ustawy z 1922 r. o zakładaniu i utrzymywaniu publicznych szkół powszechnych.

   Dziś to, co łączy historyczny 1 września 1939 roku i każdy kolejny 1 września to apele na rozpoczęciu roku szkolnego – tam wspomina się te tragiczne wydarzenia i przypomina najmłodszym o historii, która nie powinna się powtórzyć. 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054815

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.