Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.08.2013 12:45 Miasto:Działdowo Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Brak
O Krzyżakach inaczej niż zwykle

Prawdziwa gratka dla miłośników historii, zwłaszcza tej średniowiecznej, czeka w Działdowie - otwarto tu Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. 

Krzyżaków kojarzymy raczej negatywnie, a tymczasem to państwo krzyżackie właśnie przyniosło Polakom cywilizację - wówczas powstawały zamki, mosty i drogi. W Działdowie można ich poznać z innej strony - w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego, jakie powstało w salach działdowskiego ratusza.
Ten barokowy budynek wraz z otoczeniem został gruntownie odnowiony. W muzeum znajdują się interaktywne ekspozycje pokazujące początki i rozwój państwa krzyżackiego - w technologii 3D obejrzeć można też bitwy stoczone przez Krzyżaków, a dzięki specjalnym okularom i współpracującej z kamerą makietą - obejrzeć z każdej strony zamek działdowski, obracając go w rękach. Zwiedzający mogą w dowolny sposób poruszać się i korzystać z treści, wykorzystując na przykład dotykowe ekrany. 

Poza prezentacjami multimedialnymi turyści mogą oglądać ponad 20 gablot z eksponatami z czasów średniowiecza, użyczonymi przez muzea w Elblągu, Malborku, Olsztynie i Brodnicy. 

Jak podkreśla dr hab. Kazimierz Grążawski, dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, placówka ma połączyć edukację historyczną z nowoczesnością wykorzystując multimedia, projektory i różnego rodzaju animacje. 

Podczas uroczystego otwarcia wstęgę przeciął m.in. obecny Wielki Mistrz Zakonu Bruno Platter oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Projekt Adaptacja budynku ratusza w Działdowie na Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego wraz z zagospodarowaniem terenu uzyskał w 2011 r. pierwsze miejsce w województwie na liście rankingowej i został dofinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013). Wartość projektu wynosi ponad 3,3 mln zł, a dofinansowanie - około 1,7 mln zł.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5648206

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.