Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.08.2013 14:39 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Kartka z kalendarza: 15 sierpnia

To wyjątkowa data, która kojarzy się co najmniej z kilkoma świętami – dla jednych będzie to katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla innych rocznica tzw. Cudu nad Wisłą, dla innych Święto Wojska Polskiego, dla jeszcze innych po prostu okazja do odpoczynku. Dziś 15 sierpnia.

         Nie tylko w Polsce ten dzień to okazja do świętowania, 15 sierpnia w Indiach i Kongu to Dzień Niepodległości, Korea Północna i Południowa obchodzą Dzień Wyzwolenia, w Lichtensteinie 15 sierpnia to święto narodowe, z kolei w Kostaryce obchodzi się dzień matki. W Polsce to święto zwane jest również dniem Matki Boskiej Zielnej, z kolei w Czechach – Matki Boskiej Korzennej, w Niemczech – Kwietnej lub Żytniej, a w Kongu Matki Boskiej Znakomitej. Cerkiew Prawosławna obchodzi tego dnia święto Zaśnięcia Bogurodzicy.

           Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w całej Polsce jest obchodzone bardzo uroczyście. Największe obchody odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej – są tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski. Pewna średniowieczna legenda mówi, że gdy apostołowie przyszli zobaczyć grób Maryi, wewnątrz nie zastali ciała, a kwitnące kwiaty i zioła, które pięknie pachniały – stąd w wielu regionach nie tylko w Polsce tego dnia przynosi się do kościoła wianki lub bukiety z ziołami. W niektórych częściach Polski 15 sierpnia często wiąże się ze świętem dożynek.

           Z kolei Święto Wojska Polskiego – ustanowione zostało na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzono je  ustawą Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Święto korzeniami sięga 1923 roku kiedy to generał Stanisław Szeptycki – ówczesny Minister Spraw Wojskowych ustanowił 15 sierpnia Świętem Żołnierza. To z tej okazji dziś prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w Warszawie tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu. Prezydent złożył też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i powiedział, że dziś potrzebujemy wzorców do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać granice niechęci, zbyt daleko idącej konkurencji politycznej.

            Święto Żołnierza nie zostało anulowane żadnych aktem prawnym, obchodzone było jeszcze po II wojnie światowej do 1947 roku. Później władze komunistyczne, którym nie na rękę było upamiętnianie zwycięstwa nad komunistami, ustanowiły Dzień Wojska Polskiego, obchodzony 12 października. Po 1989 roku do 1992 Święto Wojska Polskiego obchodzone było wspólnie z obchodami rocznicy Konstytucji 3 maja. 15 sierpnia w kościołach polowych odprawiane są msze za poległych żołnierzy, na Grobie Nieznanego Żołnierza odbywa się Honorowa Zmiana Warty, a na cmentarzach Apel Poległych. 

            Tegoroczny 15 sierpnia przynosi nam też smutną wiadomość. Dziś nad ranem zmarł Sławomir Mrożek. Polski dramaturg współczesny, przez lata jeden z najpoczytniejszych, prozaików. Miał 83 lata.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11089
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6187017

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.