Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.08.2013 09:13 Miasto:Suchacz Kategoria:Film / Media Autor:Paulina Łuczak Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kolejna stacja Kolei na kino – film „Rejs” w Suchaczu
Kadr z filmu
Kadr z filmu

Większość pasjonatów kina z pewnością już widziała ten film, ale na pewno nie w tak niezwykłych okolicznościach przyrody i kontekście… Kultowy Rejs będzie można obejrzeć 16 sierpnia na plaży w Suchaczu. Na projekcję, która rozpocznie się o 21.00 - wstęp wolny. Warto wyposażyć się we własny leżak i zapewnić sobie  jak największy komfort projekcji.

Ta eksperymentalna komedia otoczona jest prawdziwą legendą. Mimo upływu lat cytaty z filmu nie tracą na ironicznej wymowie i nieśmiertelnie funkcjonują w potocznym języku. Najbardziej zagorzali wielbiciele filmu potrafią wyrecytować większość dialogów z pamięci.

Na fabułę filmu składają się następujące po sobie krótkie scenki rozgrywające na  wycieczkowym wiślanym statku. Nieoficjalną władzę na pokładzie statku przejmuje gapowicz, który zostaje pomyłkowo uznany za instruktora-kulturalno oświatowego. Mężczyzna wciela się w rolę i organizuje dla pasażerów zebrania, wybory rady rejsu, najróżniejsze zabawy. Im bardziej sytuacja zmierza do absurdu, tym bardziej widoczne staje się ubezwłasnowolnienie pasażerów.

Rejs jest jedną z najoryginalniejszych polskich komedii satyrycznych. Groteskowa tonacja, surrealistyczne dialogi wykorzystujące nowomowę PRL-u, typowe postacie i sytuacje z ówczesnej rzeczywistości nadają filmowi sens metafory.- Jan Słodowski „Leksykon polskich filmów fabularnych”, Warszawa 1997

Jednak Rejs to nie tylko krytyka władzy w Polsce Ludowej, ale zniewolenia w bardziej uniwersalnym znaczeniu.

To wreszcie „kopalnia” kultowych powiedzonek…

 A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje.

Projekcja filmu Rejs, w piątek, 16 sierpnia o godz. 21.00 na plaży w Suchaczu.

Wstęp wolny.

Przypominamy, że ostatni pokaz w ramach projektu Kolej na kino odbędzie się 6 września, godz. 20.30 – Elbląg, film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.

Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact

Partnerzy: Urząd Miejski w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

-------------------------------------------------------------  autopromocja -----------------------------------------------------------

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11094
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6191014

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.