Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.08.2013 14:41 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Paulina Łuczak Placówka:CSE Światowid
Ziemia Obiecana? - wystawa fotografii

Niewidoczni, ale jednak obecni – uchodźcy mieszkający w Polsce. Często są blisko nas, choć ich problemy są tak odległe. Zdjęcia ilustrujące ich codzienność można oglądać od wtorku, 13 sierpnia w CSE Światowid.

Składające się na wystawę Polskiej Akcji Humanitarnej Ziemia Obiecana? zdjęcia Jana Grabka ukazują realia życia uchodźców mieszkających w Polsce.

Autor przez kilka miesięcy odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców obserwując codzienność mieszkańców i poznając ich historie. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia i niepewności, w jakim przyszło im egzystować. Ich życie naznaczone jest przez tymczasowość i uzależnione od decyzji administracyjnych, które często są dla nich zupełnie niezrozumiałe.

 - Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…- mówi Grabek w imieniu bohaterów swoich zdjęć.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja Genewska z 1951 roku, dotycząca statusu uchodźców, zobowiązuje do udzielania schronienia na terytorium naszego państwa osobom, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu prześladowań, wojen lub kataklizmów. Od lat największa liczba uchodźców przyjeżdża do Polski z Czeczenii.

Misją PAH jest promowanie wartości humanitarnych i zmniejszanie ludzkiego cierpienia. PAH podejmuje również działanie na rzecz uchodźców poprzez ułatwianie im odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Jan Grabek (ur.1987) - student Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa, absolwent Akademii Fotoreportażu. Do jego zainteresowań zaliczają się przede wszystkim zagadnienia społeczne, takie jak: problemy post-konfliktowe, migracja, praca i współczesne życie rodzinne.


Wystawę Ziemia Obiecana? można oglądać do 31 sierpnia na I i II piętrze CSE Światowid. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11094
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6191184

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.