Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.08.2013 15:16 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Brak
Wakacje w sieci, czyli co u nas w telegraficznym skrócie
Podróżując po regionie warto robić fotografie do wirtualnego wernisażu
Podróżując po regionie warto robić fotografie do wirtualnego wernisażu

W Internecie znaleźć można wszystko – nie ruszając się z domu możemy zrobić zakupy, ale też poczytać książkę, znaleźć przydatne informacje czy przyjaciół. Działający w sieci portal eKulturalni.pl oraz multimedialna gazeta eŚwiatowid.pl także dają takie możliwości. To portale, których wydawcą jest samorządowa instytucja kultury – Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu.

W multimedialnej gazecie od 8 lat gromadzone są artykuły prasowe, radiowe i materiały filmowe dotyczące życia kulturalnego województwa warmińsko-mazurskiego. Znaleźć tu można zapowiedzi wydarzeń, rozmowy z ciekawymi ludźmi – ekspertami w danych dziedzinach związanych z szeroko pojęta kulturą, twórcami i artystami, relacje z imprez kulturalnych, czy materiały filmowe prezentujące instytucje kulturalne regionu, jego tradycje i naturalne piękno.
Z początkiem roku gazeta rozbudowana została o 
portal społecznościowy, którego użytkownicy mogą – zakładając sobie konto - zamieszczać tu treści w formie pisanej, dodawać pliki dźwiękowe, filmowe i zdjęcia, a także tworzyć kąciki tematyczne na forum i łączyć się w grupy zainteresowań. Dzięki platformie GIS każdy użytkownik posiadający swoje konto może stworzyć swoją mapę ciekawych miejsc, a inni Internauci korzystać z tych, tworzonych przez redaktora. Rolą redaktora jest informowanie Internautów oraz zachęcanie ich do aktywności w sieci poprzez zamieszczanie tekstów, opinii, informacji związanych z turystyką po regionie, a także do tworzenia wpisów prezentujących własną twórczość.
        W lipcu, dzięki akcji „redakcja pod chmurką”, wszyscy interesujący się kulturą mogli przyjść i porozmawiać na tematy z nią związane, a także pokazać swoje pasje i talenty, które prezentowane są w cyklu "Wyszukiwarka talentów". Rozpoczęto też nabór fotografii z wakacji, przede wszystkim tych spędzonych na Warmii i Mazurach, które zostaną pokazane na powakacyjnym wirtualnym wernisażu. Warto dodać, że mimo pogody zachęcającej raczej do plażowania niż pisania, w lipcu, w gazecie, ukazał się też wpis jednego z użytkowników portalu społecznościowego w ramach dziennikarstwa obywatelskiego.
      Tyle w portalu eKulturalni.pl. Z kolei w gazecie eŚwiatowid.pl – która dostosowana została do potrzeb osób niewidzących (syntezator mowy IVONA) i niedowidzących (wersja kontrastowa), a prezentując relacje „na żywo” umożliwienia także dostęp do kultury osobom z dysfunkcjami ruchu – zamieszczone zostały m.in4 audycje z cyklu "Kilka minut dla regionu", w których o sprawach samorządu opowiadali: marszałek Jacek Protasmarszałek Mieczysław Struk czy minister Sławomir Nowak. Opublikowany też został materiał telewizyjny prezentujący sylwetkę artysty Janusza Hankowskiego, a także 2 materiały filmowe o charakterze edukacyjnym  - rozmowa ze snycerzem i materiał o kowalstwie. Powstała też filmowa "wizytówka" Muzeum Zalewu Wiślanego i Suchacza.
Dzięki prowadzonej gazecie oraz jej podstronom możliwa jest archiwizacja i udostępnianie danych o kulturze i dziedzictwie kulturowym regionu, a dzięki zakupionemu sprzętowi także digitalizacja. W  lipcu zostały zdigitalizowane  i wprowadzone na stronę materiały przywiezione od rzeźbiarza ludowego Stanisława Suski – poligrafie w postaci dyplomów, artykułów prasowych, folderów i katalogów oraz zdjęcia jego prac.
We wstępie wspomniałam o zakupach przez Internet. Obecnie w gazecie promowane są Elbląskie Noce, impreza kulturalna organizowana przez CSE Światowid, na którą bilety można zarezerwować lub zakupić poprzez sieć. Wystarczy wejść w kalendarz imprez na stronie eŚwiatowid.pl.
     Sezon urlopowy w pełni, redakcja pracuje w okrojonym składzie. Mimo to postaramy się dostarczać naszym Czytelnikom przydatnych informacji.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054898

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.