Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.08.2013 09:22 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Umobilnij swój pomnik
Mobilna syrenka
Mobilna syrenka (fot. strona organizatora)

Pójść na spacer z Piekarczykiem, na wycieczkę samochodową pojechać z formą przestrzenną, a na rowerową z Pomnikiem Odrodzenia Polski? Może w przyszłości uda się w Elblągu, zaś obecnie z Syrenką, Kolumną Zygmunta czy Pałacem Kultury mogą podróżować warszawiacy.

U nas na razie wędrują i ożywają wystawy, mamy też audiomurale i koszulki z formami przestrzennymi, ale na pomysł stworzenia mobilnych miniatur pomników, które można wypożyczyć i zabrać ze sobą w podróż nikt jeszcze nie wpadł.  

Wystawę Mobilne pomniki zorganizowała Galeria Kordegarda, prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, jest ona częścią kolejnej odsłony projektu Rezydencje, współtworzonej z Fundacją Form i Kształtów. Jak informują organizatorzy - mobilne pomniki to pomysł na przetworzenie symboli Warszawy – pomników i budynków – w łatwe do przenoszenia i transportu obiekty, które mogą promować stolicę Polski w każdym innym mieście, w kraju i za granicą.

 

- Pomniki powinny być czymś takim, co wzbudza emocje, ale również pozwala na zaprzyjaźnienie się z nimi, na traktowanie ich jak kompanów podróży – mówiła Iza Rutkowska, kurator wystawy.

Prototypy pomników już są, a same miniatury można wypożyczać w Kordegardzie od 28 lipca. Co proponują autorzy wystawy? Dla zmotoryzowanych jest mobilny Pałac Kultury – przyczepiany do dachu samochodu. Dla rowerzystów są fluorescencyjne Kolumny Zygmunta, pomyślane jako odblask rowerowy. Dla pieszych dostępny jest pomnik Warszawskiej Syrenki na kółkach, który, dzięki doczepianej lince, można zabierać ze sobą na spacer wzdłuż Wisły, czy do lasu.

Dla pomysłodawców wystawa Mobilne pomniki ma także kilka aspektów praktycznych – jest nimi m.in. możliwość promowania Warszawy i jej zabytków w całej Polsce i poza jej granicami, czy zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa wśród rowerzystów.

Mobilne pomniki można już oglądać w Galerii Kordegarda, a ci odważniejsi mogą zdecydować się na ich wypożyczenie, a później udokumentować to w postaci filmiku. Gdyby ktoś na elbląskiej ulicy zobaczył jeżdżący Pałac Kultury to znaczy, że pomysł chwycił. Projekty mają całkiem duże rozmiary więc trudno będzie je przegapić, ale przecież właśnie o to chodzi, o zwrócenie uwagi na coś co jest w naszym otoczeniu tak stałe i niezmienne, że przestajemy to zauważać. Akcja trwa do 25 sierpnia.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054888

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.