Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 31.05.2013 15:32 Kategoria:Wydarzenia Autor:Paulina Łuczak Placówka:CSE Światowid
Warsztaty zdobienia skrzyń w Suchaczu

Jak ochronić przed zapomnieniem ginące tradycyjne rzemiosła  i zawody? Zadanie to, podejmuje projekt Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane. Tym razem, Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na warsztaty zdobienia skrzyń, które odbywać się będą 29 i 30 czerwca w Suchaczu. 

Projekt Ślady kultury – dziedzictwo znane i nieznane wykorzystuje działania edukacyjne,  plenery, wystawy, warsztaty by popularyzować dziedzictwo kulturowe oraz  wytwory tradycji ludowej charakterystyczne dla regionu Warmii i Mazur. Dzięki temu przyczynia się do utrwalenia lokalnych tradycji i dawnych zwyczajów wśród społeczności.

Tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach, na których nauczą się samodzielnie zdobić kufry i skrzynie wzorami ludowymi.

Tradycyjnie, przy malowaniu skrzyń stosowano ciemną kolorystykę. Do najczęściej stosowanych barw należały zieleń i czerwień. Powierzchnie skrzyń były bogato zdobione za pomocą snycerki. Wieka przytrzymywane były przez ornamentalne okucia. Zamki chroniące zawartość skrzyni zdobiono motywami czerpanymi ze świata roślinnego, często w połączeniu z postaciami ludzkimi. Wieka ozdabiano jaskrawym i barwnym ornamentem. Wewnątrz skrzyń wplecione były zapiski i daty dotyczące narodzin, zgonów lub ważnych wydarzeń. Tworzono w ten sposób rodzaj kroniki rodzinnej zamkniętej w zaciszu wnętrza drewnianej skrzyni.

Najważniejszą  funkcją skrzyń i kufrów było przechowywanie cennej zawartości. Najczęściej był to posag panny młodej, ale w Suchaczu, który jest wioska kaperską, skrzynia mogła ( i może ) służyć do przechowywania  skarbów.

Podczas warsztatów zostaną wykonane prace odnoszące się do repertuaru  motywów i ornamentów regionalnych .

Snycerstwo jest rodzajem rzemiosła artystycznego. Wykorzystując różne techniki pracy w drewnie można wykonać lub ozdobić dzieła artystyczne bądź przedmioty codziennego użytku. Mimo, iż wydaje się być trudną dziedziną sztuki daje piękne efekty końcowe nawet u początkujących rzeźbiarzy – mówi Patrycja Pieprzak, absolwentka kierunku snycerstwo w Liceum Plastycznym w Orłowie, która poprowadzi warsztaty w Suchaczu.

Warmińskie stolarstwo ludowe stworzyło własne i nowe typy sprzętów.  Wytwarzano min. zydle, stołki, szafy, stoły i skrzynie. Zdobnictwo mebli przeznaczonych do siedzenia było nieskomplikowane. Polegało na  ozdobnym wycinaniu opracowanego wcześniej motywu. Skrzynie dzieliły się na dwa typy: pierwszy zdobiony profilowaniem  i malowidłami, drugi typ malowany jednym lub dwoma kolorami bez ornamentacji.

Warsztaty odbędą się w weekend - 29 i 30 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00. Zapisów można dokonać pod nr tel. 55 611 20 64 lub mailowo: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty są bezpłatne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6268801

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.