Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.05.2013 19:47 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
W Elblągu odkryto fundamenty z czasów krzyżackich - posłuchaj i zobacz zdjęcia!
Odsłonięcie tak starych fundamentów to prawdziwa rzadkość...
Odsłonięcie tak starych fundamentów to prawdziwa rzadkość... (fot. Agnieszka Jarzębska)

W czasie prac remontowych budynku Podzamcza, należącego do muzeum w Elblągu, odkryto średniowieczne fundamenty z czasów krzyżackich. Są to zarówno fundamenty samego obiektu Podzamcza, jak również nieistniejącej wieży obronnej. - To unikatowe znalezisko - mówią elbląscy archeolodzy. 

 

Remont budynku jest prowadzony w ramach unijnego projektu, który Muzeum Archeologiczno-Historyczne realizuje wspólnie z muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie. Przedsięwzięcie obejmuje także m.in. modernizację tej placówki, stworzenie nowych ekspozycji w Elblągu i Kaliningradzie, działania edukacyjne oraz wydanie wspólnego przewodnika turystycznego. – Projekt przebiega zgodnie z planem - mówi dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego dr Maria Kasprzycka:

This text will be replaced
 
Kamienne fundamenty zostały odsłonięte przy okazji prac związanych z zabezpieczeniem zabytkowego budynku Podzamcza.
 
To kolejne ważne odkrycie dokonane w ostatnim czasie na terenie elbląskiego muzeum. W ubiegłym roku na muzealnym dziedzińcu archeolodzy odnaleźli ślady najstarszej - drewnianej warowni krzyżackiej z I połowy XIII wieku. Jest to pierwsze takie znalezisko w Europie. Już za kilka tygodni naukowcy, pod kierunkiem Mirosława Marcinkowskiego, wznowią badania na dziedzińcu:
This text will be replaced
Teren należący do muzeum jest częścią dawnego kompleksu nieistniejącego już zamku krzyżackiego. Zniszczony w 1454 r. elbląski zamek był starszy od zamku w Malborku. Do czasu wybudowania tego ostatniego, czyli do 1309 r., był administracyjnym centrum Państwa Krzyżackiego i miejscem spotkań kapituły pruskiej. Elbląski zamek uważano za drugą, po Malborku, najpotężniejszą i najpiękniejszą warownię zakonu. 
 
- Odkrycie fundamentów z czasów krzyżackich poszerza naszą wiedzę o początkach Elbląga i miast średniowiecznych, a przede wszystkim o tym, jak wyglądał zamek - mówi Joanna Fonferek, archeolog z elbląskiego muzeum:
This text will be replaced
Obecnie trwa dokumentowanie odkrytych fundamentów. Prowadzone są również m.in. analizy porównawcze ze źródłami historycznymi dotyczącymi elbląskiego zamku:
This text will be replaced
Z powodu remontu Podzamcza i dziedzińca muzeum przez kilka najbliższych miesięcy odwiedzający placówkę powinni korzystać z wejścia na tereny muzealne usytuowanego od strony Bulwaru Zygmunta Augusta, czyli od strony rzeki Elbląg. – Mimo szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych, nasze wystawy są czynne i zapraszamy do ich oglądania – zachęca Maria Kasprzycka:
This text will be replaced
 
Zobacz także zdjęcia w naszej galerii - tutaj.
 
Nagranie i montaż: Agnieszka Jarzębska
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6251382

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.