Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.05.2013 13:33 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Paulina Łuczak Placówka:Kino Światowid
Pan Lazhar w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Kino Światowid zaprasza na pierwsze w tym miesiącu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.  W czwartek, 9 maja o 19.00 na ekranie  film – Pan Lazhar – ciepła i pełna subtelności opowieść o niezwykłym nauczycielu i jego wychowankach. 

Algierski imigrant Bahir Lazhar (Mohamed Fellag), zostaje przyjęty do pracy w szkole podstawowej, by zająć  miejsce tragicznie zmarłej nauczycielki. Jego niecodzienne metody wychowawcze budzą kontrowersje wśród innych pracowników placówki. Podejście dydaktyczne Pana  Lazhara oparte jest na  kultywowaniu  modelu tradycyjnych wartości, które dzisiaj powoli wymierają i zostają zapomniane. Czy zawsze jednak nowoczesność powinna wypierać dawne obyczaje? Czy należy zaprzestać kultywowania tradycji w imię pogoni za nowością? A może świadomość własnych korzeni i wynikających z nich norm kulturowych nie jest reliktem przeszłości, a czynnikiem budującym tożsamość? Dla pana Lazara te wybory oraz pytania mają znaczenie  dlatego stara się sprawić by jego uczniowie również zrozumieli ich wagę.

 Nowy nauczyciel  z oddaniem i empatią angażuje się w pracę i daje wsparcie dzieciom, które przeżywają śmierć poprzedniego pedagoga. Zawsze gotowy do pomocy   sam jednak przeżywa tragedię, zmaga się z bólem i poczuciem winy. Jaką tajemnicę skrywa pan Lazhar?

Obraz kanadyjskiego reżysera Philippe’a Faladreau stanowi przyczynek do rozważań o sile tradycji, obliczach ludzkiego cierpienia, metodach radzenia sobie z poczuciem winy. Twórca filmu robi to przy pomocy subtelnych obserwacji, unikając moralizowania i patetyzmu. Reżyser dotyka problemu wspólnoty doświadczeń dla wszystkich kultur i kwestii tworzenia się więzi przekraczających granice geograficzne.

Film kanadyjskiego reżysera powstał na podstawie sztuki Evelyne de la Chenelière. 

Film Pan Lazhar w kinie Światowid 9 maja o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

Scenariusz i reżyseria: Philippe Faladreau
Produkcja: Kanada
Czas: 94 min.
Gatunek: dramat, komedia
Opis filmu: dystrybutor

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6269091

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.