Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.05.2013 18:49 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Złote zwiastuny
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

To one najczęściej przekonują nas lub zniechęcają do obejrzenia jakiegoś filmu. To właśnie z nich czasem się naśmiewamy, mówiąc że obejrzeliśmy już wszystko, co najlepsze w filmie. W miniony weekend w Los Angeles zostały przyznane, nazywane Oscarami wśród zwiastunów, nagrody Golden Trailer Awards.

O tym, że krótka forma może być pełnowartościową sztuką od kilku lat przekonują nas różnego rodzaju festiwale filmów krótkometrażowych. Golden Trailer Awards, nie nagradza filmów krótkometrażowych, ale przede wszystkim trailery i przyznawana jest od 1999 roku, została wymyślona przez siostry- Evelyn Brady-Watters i Monicę Brady. Wśród nagrodzonych w głównej kategorii – na najlepszy trailer filmowy znalazły się m.in. takie tytuły, jak Mroczny Rycerz powstaje, The Social Network, Star Trek, 300, Mission: Impossible III czy Żony ze Stepford. W tym roku za najlepszy został uznany zwiastun do filmu Iron Man III.

Ceremonia wręczenia nagród nie jest tak spektakularna, jak ta w przypadku Oscarów, ale w jury konkursu zasiadają specjaliści z branży filmowej, reżyserzy, producenci, aktorzy, scenarzyści, przedstawiciele firm reklamowych czy krytycy filmowi. Nagroda w środowisku jest bardzo ceniona. Golden Trailer Awards to nie tylko kategorie filmowe, ale również najlepsze spoty filmowe w telewizji, najlepsze plakaty filmowe, najbardziej innowacyjne plakaty, trailery filmowe czy trailery gier komputerowych, a także najbardziej innowacyjne reklamy oraz… najgorsze trailery filmowe. Jurorzy oceniają w 66 kategoriach.

Wśród nominowanych w kategorii najlepszy trailer gier komputerowych Polacy po raz pierwszy pojawili się rok temu – i wygrali. Doceniono, znane i uznane, studio Platige Image i Tomasza Bagińskiego (laureata Oscara za krótkometrażową animację Katedra).  W zeszłym roku Platige Image wygrało zwiastunem gry Wiedźmin 2: Zabójca królów. W  tym roku znów był nominowany za trailer do gry Cyberpunk 2077, który w ciągu dwóch pierwszych tygodni wyświetlania miał 5 milionów odsłon na YouTubie. Jednak dwie polskie gry -  Cyberpunk 2077 i Dead Island Riptide (trailer nakręcony przez amerykanów dla wrocławskiego studia Techland) przegrały z Tomb Raider.

Polskiej nominacji nie zabrakło też w kategorii filmowej, a dokładnie w kategorii najlepszy nieanglojęzyczny spot telewizyjny, szansę na wyróżnienie miał trailer Pokłosia Władysława Pasikowskiego. Jego twórcy - Szymon Lenkowski i Piotr Bujnowicz - dwa lata temu w  kategorii dla nieanglojęzycznego melodramatu otrzymali nagrodę za trailer Różyczki. Pokłosie przegrało ze zwiastunem do francuskiego filmu Rust and Bone z Marion Cotillard w roli treserki delfinów, która w wypadku straciła nogi.

I choć nagród dla polskich trailerów się nie doczekaliśmy to szans na nie mieliśmy więcej niż podczas Oscarów. A sytuacja, w której wśród pięciu nominowanych trailerów do gier komputerowych dwa są polskie świadczy o tym, że niektóre rzeczy naprawdę dobrze nam wychodzą. Warto je obejrzeć żeby przekonać się, że to też jest sztuka.  
 

Cyberpunk 2077- zobacz trailer!

Dead Island Riptide - zobacz trailer!

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5525228

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.