Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.04.2013 12:45 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Lud nie pragnie igrzysk, czyli jaka kultura dla nas? - posłuchaj!
Olsztyński CEiIK organizuje dziś seminarium pt. Sieci kultury = Siła kultury z cyklu Kultura pod pochmurnym niebem...., fot. archiwum
Olsztyński CEiIK organizuje dziś seminarium pt. Sieci kultury = Siła kultury z cyklu Kultura pod pochmurnym niebem...., fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

Jakiej kultury potrzebują mieszkańcy warmińsko-mazurskiego? - Przede wszystkim należy konsekwentnie „używać” kultury na co dzień - do odbudowywania relacji społecznych, tożsamości i integrowania ludzi, a także do utrzymywania instytucji kultury wysokiej oraz dialogu z twórcami. Najważniejszym zadaniem jest budowa sieci współpracy. Dotyczy to nie tylko instytucji kultury, ale całego życia publicznego - mówi kulturoznawca i socjolog prof. Barbara Fatyga. Okazja do rozmowy o tworzeniu takich sieci nadarzy się już dziś w Olsztynie.  

Barbara Fatyga kierowała zespołem, który opracował Dynamiczną diagnozę kultury Warmii i Mazur. Co z niej wynika, np. jeśli chodzi o wydatki na cele kulturalne?

This text will be replaced

Prof. Fatyga podkreśla, że potrzeba działań kulturalnych adresowanych do wszystkich – do różnych grup mieszkańców. Kierowanie oferty kulturalnej tylko do wybranych osób może np. sprzyjać społecznej stygmatyzacji. Badaczka marzy o sieci lokalnych korespondentów, którzy będą monitorowali stan kultury w poszczególnych miejscowościach i gminach: 

This text will be replaced

Projekt Dynamiczna Diagnoza Kultury Warmii i Mazur zrealizowało Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Dokument ma być wykorzystany w pracach nad kierunkami polityki kulturalnej samorządu województwa i zasadami finansowania kultury w latach 2014–2020. Więcej na ten temat - na stronie jakakultura.warmia.mazury.pl .

A już dziś - we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 17, CEiIK organizuje seminarium Sieci kultury = Siła kultury z cyklu Kultura pod pochmurnym niebem. "W oparciu o prace badawcze prowadzone w Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach przez zaproszonych gości, podejmiemy refleksję na temat relacji praktyk kulturalnych realizowanych w naszym regionie
z procesem tworzenia sieci współpracy i kapitału społecznego. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: jaki wpływ wywierają działania kulturotwórcze na aktywność społeczną i jakość wspólnego życia w Olsztynie i regionie?" - zapowiadają organizatorzy.
 
Dyskusję poprowadzą: dr Marek Troszyński, Magdalena Bielińska i Jacek Bieliński z Fundacji Wiedza Lokalna – grupa socjologów związana z Collegium Civitas, autorzy badania Normy i sieci społeczne w kulturze. Zadania publiczne w północno-wschodniej Polsce.
 
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805230

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.