Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.04.2013 16:05 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
Możesz być Wspaniały (jeśli tylko zechcesz)!
fot. mat. prasowe organizatorów
fot. mat. prasowe organizatorów

Mają "naście" lat, świetnie się uczą, a do tego są naprawdę dobrymi ludźmi - tacy są laureaci konkursu Ośmiu Wspaniałych. W Elblągu odbył się wczoraj lokalny finał 15. edycji konkursu.

Samorządowy Konkurs Nastolatków Ośmiu Wspaniałych narodził się 20 lat temu i początkowo był adresowany do młodzieży z Warszawy. Nazwę - inspirowaną tytułem westernu Siedmiu Wspaniałych - dostosowano do liczby dzielnic Warszawy. Konkurs promuje "pozytywne postawy młodych ludzi, zachęca do aktywności społecznej i upowszechnia ideę młodzieżowego wolontariatu. Lokalna inicjatywa wkrótce nabrała charakteru ogólnopolskiego. Finaliści kolejnych edycji zrzeszają się w Klubach Ośmiu.

Elbląg dołączył do Ośmiu Wspaniałych 15 lat temu. Organizacją konkursu zajmują się: departament edukacji Urzędu Miejskiego i Młodzieżowy Dom Kultury. Spośród 20 wniosków indywidualnych, które wpłynęły na tegoroczną edycję, komisja wybrała laureatów. Są to:

Krzysztof Borkowski – uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych jeszcze w czasie gimnazjum, pomagał w pracach bibliotecznych, nagrywał i publikował filmy promujące rodzinną Krynicę Morską. Obecnie jako wolontariusz m.in. współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Hospicjum Elbląskim, uczestniczy także w zbiórkach na rzecz schroniska dla zwierząt. Zrealizował film dokumentalny Najważniejsze w życiu jest…, który promuje wolontariat i opiekę hospicyjną. "Obserwacja ważnych chwil poprzez oko kamery daje mi możliwość szukania i przekazywania prawdy, faktów, myśli i wartości życiowych, a to z kolei pozwala mi stawać się w pełni człowiekiem" - mówi Krzysztof.

Iga Korbuszewska – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego. Przygodę z wolontariatem zaczęła w 2007 roku - należała wówczas do Szkolnego Koła Caritas w SP 1 w Gronowie Górnym. Obecnie jest wolontariuszką w Socjalizacyjnej Całodobowej Placówce Opiekuńczej w Elblągu, włącza się do działań Fundacji Elbląg, Elbląskiego Banku Żywności czy Fundacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Słonik. Od trzech lat Iga raz w tygodniu spotyka się z wychowankami Domu Dziecka i pomaga im w nauce. Zaangażowała się też w poszukiwania dawców szpiku kostnego dla elblążan chorych na białaczkę. Efektem tych starań było pozyskanie 271 dawców. Przy tym Iga bardzo dobrze się uczy. Bierze udział w olimpiadach przedmiotowych, jest stypendystką Fundacji Elbląg, w 2011 r. otrzymała stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 
Zuzanna Makowska – uczennica gimnazjum w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu. Wolontariuszką jest od... dziecka. Od 5 lat wspiera Elbląskie Hospicjum. W 2009 r. otrzymała za to specjalne wyróżnienie od dyrekcji, pacjentów i personelu Hospicjum Św. Jerzego. W latach 1999-2012 współpracowała z Grupą Muzyczną Zespołu Szkół Pijarskich i przygotowywała Jesienne Koncerty Charytatywne, które mają na celu finansową pomoc najuboższej młodzieży z miasta i okolic, wsparcie domów pomocy społecznej i hospicjum. Zuzanna pracuje na rzecz dzieci i młodzieży z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w Braniewie oraz bierze udział w świątecznych zbiórkach żywności.
 
Karolina Sobolewska – uczennica Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków działa w samorządzie uczniowskim i szkolnym kole wolontariatu. Od trzech lat pomaga dzieciom ze Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Płk. Dąbka. Podjęła się noszenia obiadów ze stołówki szkolnej osobie przewlekle chorej. Uczestniczy w wielu akcjach m.in. organizowanych przez  elbląski Bank Żywności i hospicjum oraz w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Wolontariat nauczył mnie czerpania radości z małych rzeczy, takich jak uśmiech dziecka i radość na twarzy obdarowanych - wyznaje Karolina. Dziewczyna jest również tancerką. Należy do tanecznej Formacji Standardowej, uczestniczy w treningach i zdobywa nagrody na turniejach.
 
Marcin Wersocki – uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Organizował Andrzejki dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka i Mikołajki w Domu Dziecka. Był liderem akcji Warto być dobrym. Organizuje imprezy klasowe i szkolne, włącza się we wszystkie szkolne akcje wolontariatu; współpracuje jako wolontariusz z hospicjum oraz Uniwersytetem III Wieku i Osób Niepełnosprawnych - uczy studentów pracy z komputerem. Organizował także - w imieniu fundacji Golden Trip, która pomaga najbiedniejszym krajom Afryki - zbiórkę pieniędzy na budowę szkoły w Mozambiku. A swoje długie włosy oddał na perukę dla osoby po chemioterapii. - Codziennie zadaję sobie pytanie: a co ty dziś zrobiłeś aby być lepszym człowiekiem? - mówi Marcin. 
 
Dominika Wesołowska –  uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego. Działa w Szkolnym Klubie Wolontariusza i wspierała Regionalne Centrum Wolontariatu, min. w czasie Forum Inicjatyw Pozarządowych i zbiórek żywności. Animatorka Ruchu Światło – Życie - prowadzi grupę dzieci, pomaga w organizowaniu zabaw dla nich i innych spotkań. Była wolontariuszką w czasie wydarzeń organizowanych przez departament komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego: Elbląskiej Strefy Kibica i promocji Elbląga na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Uczestniczyła w wielu akcjach w szkole i mieście.
 
Klaudia Wilk – uczy się w V Liceum Ogólnokształcącym. Działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Brała udział w różnych akcjach, np. w świątecznych zbiórkach żywności, Żonkilowych Polach Nadziei, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, akcji Góra Grosza czy zbiórce odzieży dla powodzian. Była liderką grupy wolontariuszy projektu Pomagam, bo chcę i potrafię, który został nagrodzony jako najlepszy w województwie wśród szkół ponadgimnazjalnych. Wolontariuszka we Wspólnocie Wiara i Światło przy parafii św. Jerzego, opiekującej się osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Należy do Klubu Rodzin Zastępczych - pomaga w zajęciach świetlicy edukacyjno-terapeutycznej, w odrabianiu lekcji i organizowaniu dzieciom czasu wolnego, uczestniczy w spotkaniach rodzin zastępczych i koncertach charytatywnych. - Praca z dziećmi pokrzywdzonymi przez los sprawia, że czuję się wyjątkowo potrzebna i patrzę na świat inaczej - mówi Klaudia.
 
Lucyna Witkowska – uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół Gospodarczych. Pochodzi z Pomorskiej Wsi, gdzie zaczęła przygodę z wolontariatem. Uczestniczy w organizacji imprez społeczno-kulturalnych, w świetlicy wiejskiej organizuje dzieciom czas wolny, pomaga w odrabianiu lekcji. Należy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Od kilku lat jest stałą wolontariuszką Fundacji Elbląg. Angażuje się także w akcje innych instytucji i organizacji, m.in. w świąteczne zbiórki żywności, zbiórki odzieży dla Lazarusa, Żonkilowe Pola Nadziei czy Podaruj dzieciom uśmiech. Lucyna świetnie się uczy. Już drugi rok otrzymuje stypendium Prezesa Rady Ministrów, a czwarty - Fundacji Elbląg. - Czuję pragnienie nieustannego angażowania się w sprawy najbiedniejszych i potrzebujących - wyznaje.
 
W czasie wczorajszej gali laureaci otrzymali listy gratulacyjne od prezydenta Elbląga, specjalne znaczki - „złote ósemki”, pamiątkowe „złote patery” i nagrody rzeczowe. A rodzice Wspaniałych otrzymali listy gratulacyjne od prezydenta miasta.
 
Ogólnopolskie eliminacje Ośmiu Wspaniałych odbędą się w Warszawie. Elbląg będzie na nich reprezentować Klaudia Wilk. 19. ogólnopolski finał odbędzie się natomiast w dniach 7-9 czerwca w Rzeszowie. Wezmą w nim udział przedstawiciele samorządów i 250 laureatów lokalnych edycji konkursu. Prezydent Elbląga ufundował całej elbląskiej Ósemce wyjazd do Rzeszowa. Warto dodać, że w ubiegłym roku jedno z trzech wyróżnień przyznanych na poziomie ogólnopolskim otrzymała elblążanka Magdalena Stryjek.
 
(sylwetki - na podstawie informacji organizatorów konkursu)
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897529

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.