Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.03.2013 21:54 Kategoria:Kącik Seniora Autor:Ela Placówka:Brak
Tajemnice haremu. Kobieta w świecie islamu

Jaka jest rola kobiety w świecie islamu, jakie wartości są ważne dla muzułmanina, i wreszcie jak wyglądało życie codzienne w haremie sułtańskim. O tym można przeczytać w ciekawej publikacji Wiesławy Michalskiej-Krajewskiej pt. Tajemnice haremu.

 

Autorka, która przebywała kilka lat w Turcji i innych krajach muzułmańskich, na placówce dyplomatycznej, prezentuje w ujęciu historycznym rolę kobiety w społeczeństwie muzułmańskim, zwłaszcza rodzinę sułtana tureckiego, a także wiele wątków polskich. Pokazuje genezę i uwarunkowania związane z funkcjonowaniem rodziny  oraz analizuje obowiązujące prawo ograniczające rolę kobiety. Autorka w sposób chronologiczny przedstawia ewolucję prawną w tym zakresie w powiązaniu z zasadami religii islamskiej. Najwięcej miejsca poświęca okresowi imperium osmańskiego, w którym kobieta - Turczynka była bezwzględnie oddana mężczyźnie. Dokładnie opisuje życie w sułtańskim haremie  Sytuacja kobiet ulega zmienie w XIX i XX wieku. Turcja staje się krajem europejskim i zaczyna się wzorować na Francji i Anglii. Zmienia się rola kobiety w społeczeństwie, ulegają zmianie obyczaje oraz reguły prawne dotyczące kobiet.

Książka posiada wartości poznawcze i edukacyjne. Ten inny świat ...odmiennej religii, obyczajów i tradycji historycznych splatał się z historią naszego kraju mimo znacznej odległości.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10121
Galerii: 303
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 4008320

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.