Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.12.2012 11:06 Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Sztuka bardzo współczesna

Przychodzi Rembrandt do galerii współczesnej i mówi: - Witam, chciałbym pokazać na najbliższej wystawie zbiorowej moje dzieło. Obraz zatytułowałem Straż Nocna. - Przykro nam, nie wpisuje się w tytuł wystawy. – A jaki jest tytuł? -  Bez tytułu. O sztuce współczesnej w oczach blogera Kordiana Lewandowskiego.

Bloger Kordian Lewandowski jest może niezbyt aktywny, ale kreatywny. To absolwent kierunku intermediów na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, malarstwem, grafiką komputerową, filmem, a czasami, jak sam przyznaje – hobbistycznie, muzyką.

Zdarza mu się łączyć te zajęcia. W utworze ArTrap, który pojawił się w internecie 30 września dostaje się Katarzynie Kozyrze, Zbigniewowi Liberze, Mirosławowi Bałce, feminizującej Alicji Żebrowskiej, a także twórcy wideo Arturowi Żmijewskiemu i Dorocie Nieznalskiej. To nie są grzeczne rymy, a wymienieni artyści mogliby spokojnie iść do sądu, ale dyskusja nie obraca się wokół tego co wolno, a czego nie wolno – bo oni sami często przekraczali granice dobrego smaku dla dobra sztuki. W ArTrapie nie chodzi tylko o to, żeby zdyskredytować Nieznalską, Kozyrę albo Liberę. Chodzi o przesłanie zawarte w refrenie śpiewanym przez Dianę Ronnberg (znaną również jako Lady DNA) stylizowaną na Damę z gronostajem z obrazu Leonarda Da Vinci: "Zabierz mnie do świata, gdzie sztuka jest coś warta".

Bo na całym swoim blogu - zatytułowanym endofart? (koniec sztuki) autor dyskredytuje powszechnie zwaną przez nas "sztukę współczesną", w którą wpisują się m.in. wyżej wymienione nazwiska, przeciwstawiając ją sztuce pięknej. Klip obejrzało ponad 17,5 tysiąca osób, skomentowano go 79 razy. Dyskusja była burzliwa, a opinie skrajne.

Krytykowano formę, styl, treść, wokal, ale były też takie głosy: "Ja uważam, że trochę jest w tym racji. Fakt, pocisnął dość mocno, ale każdy tak robi, taka jest sztuka w dzisiejszych czasach (…)" czy "Cholerka, ja nie wiem, kto daje minusy - toż to idealna synteza polskiej sztuki współczesnej, każda myśl jest tu wyważona (…) brawo za odwagę, za treść i powiedzenie tego, czego wszyscy inni się boją lub udają jakiś pseudointeligentów z bełkotliwym i pozbawionym sensu 'dyskursem'. Brawo!!!"

Kordian Lewandowski na pewno na tym nie poprzestanie, a ja z przyjemnością zobaczę/ posłucham jego kolejnych materiałów, bo co by nie mówić o formie, a nawet treści, to przesłanie do mnie trafia.

endofart.wordpress.com

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6044718

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.