Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.12.2012 12:00 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Archeologiczna sensacja: solidna… drewniana warownia krzyżacka - posłuchaj!
Wykopaliska na dziedzińcu miały związek z dofinansowaną przez Unią Europejską modernizacją Muzeum Archeologiczno-Historycznego
Wykopaliska na dziedzińcu miały związek z dofinansowaną przez Unią Europejską modernizacją Muzeum Archeologiczno-Historycznego (fot. Agnieszka Jarzębska)

Zanim Krzyżacy postawili zamki z cegieł, budowali je z drewna. W Elblągu odkryto ślady najstarszej drewnianej warowni krzyżackiej. To pierwsze takie znalezisko w Europie.

Latem, w czasie wykopalisk na dziedzińcu elbląskiego muzeum archeolodzy odnaleźli potężne drewniane konstrukcje. Badacze mieli nadzieję, że są to resztki warowni wikińskiej lub ślady pierwszego, wspomnianego w kronice Piotra z Dusburga, drewnianego grodu krzyżackiego z 1237 roku (roku założenia Elbląga, najstarszego miasta w województwie warmińsko-mazurskim). Wyniki badań dendrochronologicznych tego nie potwierdziły - najstarsze próbki drewna z muzealnego dziedzińca są... o kilka lat późniejsze i pochodzą z lat 1245-1248.

- Nie są to ślady najstarszego elbląskiego grodu, ale i tak to pierwsze znalezione w Polsce i Europie pozostałości drewnianej warowni zbudowanej przez Krzyżaków – cieszy się kierownik badań dr Mirosław Marcinkowski, szef działu archeologii bałtyckiej Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. - Otrzymaliśmy też wyniki badań geologicznych, które pokazały nam przeszłość tego miejsca. Okazało się, że kiedyś było tu głębokie jezioro, które w pewnym momencie zaczęło się wypłycać. W jego strefie brzegowej najpierw ułożono warstwę faszyny i dopiero na niej postawiono drewniane konstrukcje, których fragmenty odnaleźliśmy.

Już kilka miesięcy temu naukowcy z Anglii uznali odkrycie za tak ciekawe, że włączyli Elbląg do międzynarodowego projektu Ekologia krucjat. Oddziaływanie na środowisko naturalne podboju, kolonizacji oraz religijnej konwersji w regionie Morza Bałtyckiego w średniowieczu. Projekt trwa od października 2010 r. i zakończy się w 2014 r.. Finansuje go Europejska Rada Do Spraw Badań Naukowych. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Posłuchaj radiowej rozmowy z Mirosławem Marcinkowskim:

This text will be replaced

 



Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512309

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.