Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.11.2012 21:29 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Cynamonowe inspiracje

Już od kilku dni mamy listopad, Senatorowie Komisji Kultury i Środków Przekazu uznali, że warto poświęcić go pamięci polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafika, malarza, rysownika i krytyka literackiego - Brunona Schulza.

W 2012 r. przypada 120 rocznica urodzin Brunona Schulza i 70. rocznica jego tragicznej śmierci - 19 listopada 1942 r. To postać wybitna i różnorodnie obdarzona, był prozaikiem, grafikiem, malarzem, rysownikiem i krytykiem literackim.

Bruno Schulz to twórca wyjątkowy - piszący po polsku, a mający żydowskie pochodzenie, urodzony zaś w Drohobyczu, dziś ukraińskim, a wówczas polskim miasteczku, które uwiecznił w swojej prozie. To także malarz i rysownik, dla którego ekspresja graficzna nie była uzupełnieniem słowa, ale osobną formą wyrazu. Niezwykłość tego artysty przejawia się w jego mitologizującym sposobie postrzegania świata oraz w wyjątkowym bogactwie metaforycznego języka - tak brzmi tekst uchwały, ogłaszającej listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza.

Jego utwory, tłumaczone na wiele języków, czytane i znane koneserom literatury, wciąż mogą być odkrywane na nowo - i w Polsce, i poza granicami - czytamy dalej w uchwale.

Brunon Schulz uznawany jest za jednego z najciekawszych polskich twórców epoki dwudziestolecia międzywojennego. Urodził się w niewielkim ukraińskim miasteczku Drohobycz na kresach wschodnich II RP. Schulz pochodził z polskojęzycznej drobnomieszczańskiej rodziny żydowskiej. Po ukończeniu gimnazjum, zaczął studia, z których zrezygnował. W Drohobyczu rozpoczął pracę nauczyciela - na początku rysunku, później również robót ręcznych i matematyki.

W latach 1915-24 Schulz zajmował się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Powstało wtedy wiele prac, a wśród nich cykl grafik Xięga bałwochwalcza. Około 1925 r. Schulz zaczął również pisać. Był jednak zbyt nieśmiały, aby próbować wydania swoich dzieł drukiem, tworzył więc dla siebie i dla wąskiego grona przyjaciół. Pod koniec lat dwudziestych Schulz często bywał w Zakopanem, gdzie poznał między innymi Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego kariera ruszyła, gdy talent Schulza odkryła znana i powszechnie szanowana pisarka Zofia Nałkowska. To właśnie Nałkowska spowodowała wydanie jego debiutanckiej książki - był to zbiór opowiadań Sklepy cynamonowe.

To był sukces - o Sklepach cynamonowych entuzjastycznie wypowiadali się między innymi Julian Tuwim i Antoni Słonimski. Wkrótce potem Schulz dokonał przekładu powieści Franza Kafki Proces (istnieje domniemanie że powieść przetłumaczyła jego narzeczona, a on użyczył mu nazwiska) opublikował w 1937 r. swój drugi zbiór opowiadań Sanatorium pod Klepsydrą, na który składają się utwory wcześniejsze od Sklepów cynamonowych.

Wojna wpędzała pisarza w stany depresyjne, po zajęciu Drohiczyna przez wojska radzieckie próbował odnaleźć się w tej sytuacji - malował propagandowe plakaty i obrazy okolicznościowe, na przykład portrety Stalina. W 1941 r., po wkroczeniu wojsk niemieckich do Drohobycza, pisarz został osadzony w żydowskim getcie w Drohobyczu, gdzie zginął zastrzelony przez gestapowca Karla Günthera.

Do tej pory inspiruje muzyków, artystów-plastyków, reżyserów teatralnych i filmowych.

Wydarzenia, które zostały zaplanowane w związku z 70 rocznicą śmierci Brunona Schulza w Polsce i poza jej granicami:

Od 8 listopada w Krakowie wystawa Xsięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892-1942) - w cyklu Galeria Żywa.

12 listopada zaczyna się Bruno4Ever 2012, czyli cykl wydarzeń organizowanych w Radzyniu Podlaskim, Lublinie i Kazimierzu Dolnym przez Stowarzyszenie Festiwalu Brunona Schulza.

14 listopada w Krakowie w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim - Moja przygoda z Schulzem.

14 listopada we Wrocławiu zacznie się Festiwal Brunona Schulza i potrwa do 18 listopada.

Od 18 do 23 listopada w Kielcach odbywać się będzie XVIII Festiwal Form Dokumentalnych Nurt 2012, ta edycja poświęcona jest Brunonowi Schulzowi.

19 listopada w Warszawie w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim odbędzie się wernisaż wystawy W stronę Schulza , a w jego ramach spektakl Pieśń nad pieśniami, w reżyserii i z muzyką Krzysztofa Majchrzaka, przygotowany razem z aktorami Akademii Teatralnej.

Od 23 do 25 listopada w Łodzi będzie miał miejsce  muzyczno-teatralny weekend z Schulzem.

26 listopada w Książnicy Płockiej odbędzie się wernisaż wystawy Bruno Schulz. W samotność swą zaklęty.

Do 30 grudnia w Warszawie w Muzeum Literatury można zobaczyć wystawę zatytułowaną Rzeczywistość przesunięta. Jest to największy zbiór prac plastycznych Brunona Schulza udostępniony szerokiej publiczności.

Poza granicami Polski:

10 listopada w Openbare Bibliotheek w Amsterdamie odbył się Wieczór z Brunonem Schulzem

19 i 20 listopada w Chicago (University of Chicago) będzie konferencja, na której opowiedzą o Schulzu literaturoznawcy z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Belgii i Polski.

19 i 20 listopada w Drohobycza odbędzie się Festiwal Druga jesień - czyli wydarzenia upamiętniające postać Brunona Schulza.

Więcej na: http://brunoschulz.eu/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11047
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6054779

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.