Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.11.2012 18:37 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Twoje Święto Niepodległości

Wyobraź sobie Święto Niepodległości, które Ty chciałbyś obchodzić - będzie to udział w paradzie wojskowej, w koncercie muzyki patriotycznej, we mszy w kościele, a może na pikniku w parku? Janusz Palikot chciałby, na przykład, aby Święto Niepodległości przenieść na czerwiec.

Jeszcze na początku października Janusz Palikot zapowiedział, że 11 listopada nie pójdzie na marsz organizowany przez Bronisława Komorowskiego.

- Wolałbym, żebyśmy Święto Niepodległości obchodzili w jakimś dniu bardziej radosnym. Listopad, ponura pogoda -  stwierdził.

Tak mówił dalej w Radio Zet, w rozmowie z Moniką Olejnik:

- Czerwiec byłby fantastyczny. Wesoły, radosny. Niech to będzie manifestacja życia, a nie śmierci i pomników. A już z daleka, w tej atmosferze smoleńskiej, wiem, że to będą drętwe mowy i powoływanie się na świętych zmarłych.

A teraz odchodząc od polityki. Wypowiedź ta, w moim przypadku, stała się przyczynkiem do wyobrażenia sobie tego, jakie Święto Niepodległości ja chciałabym obchodzić. I nie chodzi tu o wyznaczanie konkretnej daty, tylko o to, jak rozumiemy patriotyzm.

Palikot, uzasadniając zmianę daty Święta Niepodległości, powoływał się na nowoczesny patriotyzm - w ten sposób nie zbudujemy z Polski kraju szczęśliwego. Ostatnia rzecz, która nam jest potrzebna, to powoływanie się na nasze trupy.

Jest to jakiś argument, który jestem w stanie zrozumieć i wiem, że nie on jeden ma takie zdanie - ostatnio słynny stał się wywiad, którego Maria Peszek udzieliła Jackowi Żakowskiemu.

Piosenkarka podkreślała w nim, że ma zamiar być wobec państwa fair, ale krwi za ojczyznę nie chce oddawać. Myślę, że ona  nie weźmie udziału w żadnych oficjalnych obchodach Święta Niepodległości, a wraz z nią kilka tysięcy młodych ludzi, którym styl defilad wojskowych i mszy narodowych zupełnie nie odpowiada.

Oni tego święta nie będą obchodzić, ale na pewno mają jakiś pomysł na to, jak najważniejszy dla ich ojczyzny dzień mógłby wyglądać - bo przecież niepodległość jest wartością dla nas wszystkich, a ojczyznę można fetować na wiele różnych sposobów. Nawet jeśli miałyby to być patriotyczne pikniki albo picie piwa w pobliskim pubie lub może dyskoteka w patriotycznych rytmach. Nabraliśmy chyba już do siebie przez te wszystkie lata tyle dystansu żeby sobie na to pozwolić.

Internauci śmiejący się z Janusza Palikota i jego pomysłu, w kpiarskim tonie żądający powrotu święta 22 lipca, zostali włączeniu w nurt dyskusji o tym, jakie to Święto Niepodległości jest. I nawet negując ten pomysł, a przecież Janusz Palikot na pewno nie spodziewał się jego entuzjastycznego poparcia, wyrażają własne zapatrywania, podejmują ten niezbyt modny temat.

A jaki ty masz pomysł na własne święto niepodległości?

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5616183

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.