Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.10.2012 17:28 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Książka na blogu

Niby Polacy książek nie czytają, niby na Polaka przypada pół ksiązki rocznie, ale rynek wydawniczy w Polsce cały czas ma się nieźle i nie mówię tu o wydawcach podręczników. Ksiązki nie tylko czytamy, ale dzielimy się również opiniami o nich, a dzisiejszy felieton nie będzie o książkach, ale o poszukiwaniu bratniej książkowej duszy.

Zainspirowana artykułem Ranking blogów o książkach w miesięczniku Press postanowiłam wybrać się we własną podróż po książkowym świecie internautów. Sama książki czytam i trochę o nich piszę, ale swoimi opiniami dzielę się za pośrednictwem tego portalu. Nigdy nie prowadziłam bloga i nie kusi mnie to, jednak złapana na przynętę rankingu sama chciałam sprawdzić, jak to z tymi blogami jest.

Pierwszy, z którym się zetknęłam po wpisaniu w Gogol hasła blogi o książkach był sytuowany w rankingu na piątym miejscu blog Miasto książki. Weszłam, a tam całkiem aktualny temat  - nowa książka J.K. Rowling - pierwsza dorosłe dzieło autorki sagi o Harrym Potterze. Książka polską premierę ma dopiero 15 listopada, ale światową już za sobą także pierwsze recenzje można przeczytać i w Internecie, i w prasie (np. w Polityce). Autorka bloga napomknęła, że książkę czyta więc na opis wrażeń trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Z opinii ekspertów wynika, że najgorsze noty autorka - Paulina Sorniak zbiera za design bloga, a najlepsze za aktualność i poziom wpisów- nienajgorzej, design da się dość łatwo poprawić, stylu pisania już nie. Blog przejrzany, sympatyczny, ale to nie do końca to, czego szukałam.

Kolejny blog, na który przypadkowo trafiłam to Przeczytałam książkę, autorka założyła sobie, że pozna książki wszystkich noblistów oraz przeczyta przynajmniej jedną książkę z każdego kraju świata. Tego blogu w zestawieniu Pressa nie ma, czyli nie znalazł się w zwycięskiej 15, ocenionej przez jury. Jest tu trochę błędów stylistycznych, gramatycznych itp., język nie jest zbyt wyszukany, ale dobór literatury dość nietypowy i dzięki temu interesujący, bo nie wiadomo na co trafi się za chwilę.

Następny, który poleciła mi gogolowska wyszukiwarka to blog Kocham książki. Ten blog jest już zupełnie inny - tworzy go kilka osób, zapraszają do współpracy ludzi, którzy chcieliby publikować recenzje, mają reklamy, informacje o premierach, które rozsyłają wydawnictwa (a więc nie tylko recenzje własne, ale także materiały PR), mają również egzemplarze książek przesyłane przez wydawnictwo. Widać, że oprócz pasji czytelniczej autorzy nie są dalecy od chęci zarobienia na niej. Same recenzje raz lepsze, raz gorsze, w zależności od autora - najlepsze stylistycznie, pod względem opisów i tak w ogóle - są te pisane przez Agnieszkę. Ksiązki różne, ale literatury pięknej raczej tu nie uświadczysz. No i zdziwienie - w porównaniu do poprzednich stron, niewiele komentarzy pod wpisami, pod niektórymi wręcz żadnego.

No i już bez zdawania się na przypadek - dwa pierwsze blogi z zestawienia Pressa - Outline i Lupus Libri. Pierwszy dotyczy tylko komiksów, które skądinąd poczytuję, ale rynku na bieżąco nie śledzę. Blog istnieje na platformie Polityki, prowadzi go Sebastian Frąckiewicz. Na blogu wiele aktualnych informacji dotyczących nie tylko komiksów, ale też wydarzeń okołokomiksowych. Autor zna się na rzeczy, ma swoje zdanie i nie boi się go wyrażać, pisze lekko, czyta się go dobrze, chce się sięgnąć po polecone przez niego pozycje. Dodatkowo nie brakuje mu poczucia humoru, a w takie jesienne wieczory, przyda się odrobina uśmiechu, gdy czyta się np.. Czasami mam wrażenie, że polskie środowisko komiksowe jest jak niekochana narzeczona. Do szczęścia wystarczy jej to, że partner w ogóle zwróci na nią uwagę. A jak już wręczy drobny upominek - jest cała w skowronkach. No i na blogu wywołuje żywiołowe dyskusje, w których uczestniczy.

Drugi również dotyka sfery komiksowej, ale jego twórcy nie zamykają się tylko w świecie komiksu, sami piszą: o fajnych ilustrowanych książeczkach dla dzieci, ładnych i ciekawych komiksach, nietypowych publikacjach oraz dobrym książkowym designie. Wszytko to z perspektywy naszej prywatnej kolekcji. Zdarza nam się też pisać o interesujących i godnych polecenia miejscach, które każdy bibliofil/fan komiksu znać powinien. Jest ich dwójka i w liczbie mnogiej konstruują wpisy. Są ciekawe, a sam blog wygląda również porządnie - przejrzysty, uporządkowany, ładne zdjęcia. Komentarzy niewiele, ale wpisy pojawiają się dość regularnie. Sam pomysł na prezentację po prostu tego, co ma się na półce może niezbyt oryginalny, ale wykonanie naprawdę interesujące.

Na razie to tyle.

Moje poszukiwania nie przyniosły pełnego sukcesu, znalazłam kilka ciekawych blogów, ale nic, co satysfakcjonowałoby mnie w pełni, i co dodałabym do ulubionych zakładek. Jednak nie mam zamiaru się poddawać, a poszukiwania wznowię za czas jakiś.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5615916

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.