Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.10.2012 10:35 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Elektroniczny spadek

Czy chciałbyś, aby twoja zbierana przez 20 lat kolekcja plików muzycznych legalnie kupionych w Internecie pewnego dnia nie znikła?

W takim razie nie możesz umrzeć, bo w testamencie zgodnie z licencjami, nie można jej nikomu przekazać. W przeciwieństwie do twojej starej dobrej kolekcji płyt CD. Na ten problem zwrócił ostatnio uwagę Bruce Willis.

Willis chce wytoczyć proces koncernowi Apple, bo legalnie kupionych w sklepie iTunes plików muzycznych, zgodnie z prawem, nie może przekazać swoim córkom. Właśnie ten aktor odkrył, że na podstawie licencji pliki te się wypożycza, a nie nabywa na własność.

Większość z nas nie zwraca uwagi na warunki, które dostępne są  podczas kupowania muzyki w Internecie, przyjmując za pewnik, że jeśli za coś płaci, oznacza że jest może tym dysponować. I nie chodzi tu oczywiście o piratowanie, ale nawet o przenoszenie plików na różne nośniki. A przypominam, że w przypadku starej dobrej kasety albo trochę bardziej współczesnej płyty można było je pożyczać czy odsprzedawać.

I pewnie miliony użytkowników, kupujących w Appstorze piosenki za 99 centów nawet nie zdaje sobie sprawy, że właśnie takie ograniczenia nałożone zostały na ich muzyczne kolekcje i warto tu przypomnieć, że to nie tylko problem odległej Ameryki, bo  przecież sklep zaczął funkcjonować również w naszym kraju. A tak swoją drogą ciekawe, jak sprzedawcy zamierzają sprawdzać czy właściciel danych plików nie żyje?

Więcej o sprawie można przeczytać na stronie Daily Mail pod linkiem: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2197248/Bruce-Willis-fights-leave-iPod-tunes-family-Actor-considering-legal-action-Apple-battle-owns-songs-downloaded-iTunes.html#ixzz28dj8jpED

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5615662

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.