Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2012 07:22 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Nowe otwarcie?

To nazwa, którą zna praktycznie każdy Polak. To symbol, bo pod tym jednym wyrazem kryje się ogrom zbrodni, która mimo że dokonana 70 lat temu wciąż budzi wiele emocji. To historia odkłamywana i cały czas odzyskiwana, a ostatnio pomogli nam w tym Amerykanie.

Sprawa katyńska jest wciąż dla Polaków aktualna dlatego taką sensację wywołało opublikowanie w poniedziałek, 10 września, dokumentów z amerykańskich archiwów państwowych na temat zbrodni katyńskiej. Dokumenty pochodzą z kartotek kilkunastu agend rządu USA zgromadzonych na przestrzeni prawie pół wieku. Część z nich zostało odtajnionych po raz pierwszy. W tych materiałach nie ma praktycznie nic czego byśmy nie wiedzieli, ale ważny dla nas jest sam fakt, że po tylu dziesiątkach lat wreszcie dokumenty te nie są tajemnicą. Pojawiła się odrobina nadziei, że takie same działania podejmą Anglia i Rosja.

W czym tkwi problem? W tym, że kraje te mają się czego wstydzić, ale mam wrażenie, że po tylu latach ujawnienie prawdy nie zachwieje ich pozycją. Ci, których sprawa Katynia interesuje doskonale wiedzą, że odpowiedzialne za katyńską zbrodnią było ZSRR i jego sojusznicy byli tego świadomi - wersja o tym, że to Niemcy byli sprawcami masakry, była propagandą, która miała umocnić sojusz antyhitlerowski.

Jakich materiałów nigdy jeszcze nie widzieliśmy? Są to materiały z kartotek sztabu głównego amerykańskich wojsk lądowych z lat 1951-1952, dotyczące m.in. tajemniczego zniknięcia słynnego raportu pułkownika Johna Van Vlieta.

John H. Van Vliet Jr. to podpułkownik Armii Stanów Zjednoczonych. W 1943 roku van Vliet dostał się do niewoli niemieckiej w Tunezji. 13 maja 1943 roku, po odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu, został zawieziony przez Niemców na miejsce pogrzebania ofiar zbrodni wraz z innym jeńcem amerykańskim, kpt. Donaldem B. Stewartem. Gdy w 1945 roku ppłk wydostał się z niemieckiego obozu jenieckiego miał przy sobie zdjęcia grobów w Katyniu. Przewieziono go do Waszyngtonu, gdzie złożył obszerny pisemny raport, w którym stwierdził, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi ZSRR. Władze nakazały van Vlietowi milczenie i utajniły raport by nie wywoływać napięć w stosunkach amerykańsko-radzieckich, ponieważ Stany Zjednoczone liczyły na udział ZSSR w wojnie z Japonią. W kwietniu 1950 roku ppłk van Vliet skierował list do Pentagonu, prosząc o informację, gdzie znajduje się jego raport z 1945 roku, po czym otrzymał odpowiedź, że odnalezienie dokumentu nie jest możliwe; poproszono go, by napisał nowy raport. Raport został odtworzony przez van Vlieta w maju 1950 roku i przekazany Komisji Katyńskiej Kongresu

Ten właśnie odtworzony raport można oglądać w internecie na portalu amerykańskich Archiwów Narodowych, ale znalazł się tam także raport wywiadu wojskowego dla amerykańskiego attaché wojskowego w Kairze z 28 maja 1943 r. oraz materiały pochodzące z kartotek Izby Reprezentantów z materiałami z prac jej komisji na temat mordu katyńskiego w latach 1951-1952 pod kierownictwem kongresmana Raya J. Maddena.

Dokumentów tych jest o wiele więcej, a najlepsze w tym wszystkim jest to, że zobaczyć je może każdy, wystarczy wejść na stronę: http://www.archives.gov/ i szukać.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043198

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.