Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.09.2012 11:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Aparat ma nie tylko tryb automatyczny
fot. - mat. prasowe organizatorów
fot. - mat. prasowe organizatorów

O kursie fotografii od podstaw, który od września rusza w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, z prowadzącym - fotografem Arturem Kalinowskim rozmawia Edyta Jasiukiewicz.

Skończył pan kilka kursów fotografii. Jakie to były kursy?

Ukończyłem Akademię Fotografii w Warszawie, są to dwuletnie studia na wysokim poziomie, uczyłem się od najlepszych fotografów, uznanych w Polsce i za granicą. Na studiach omawialiśmy wszystkie techniki fotograficzne i rodzaje fotografii np. portret, fotografię reklamową, fotografię mody, reportaż, fotografię uliczną itd. Dopełnieniem były również wykłady z historii fotografii i malarstwa, które są niezbędne przy kadrowaniu, układaniu kompozycji. Wiadomo, fotografia jest w jakiś sposób odzwierciedleniem malarstwa. Ukończyłem również typografię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jestem także pedagogiem i oligofrenopedagogiem, więc posiadam wszelkie uprawnienia do pracy z dziećmi.

Przeprowadził się pan do Elbląga z Warszawy. Na stałe? Szuka pan u nas swojego miejsca?

Bardzo bym chciał na stałe, uda się to jeśli moje plany zawodowe zostaną zrealizowane. Elbląg jest pięknym i spokojnym miastem, bardzo mi się tu podoba. Różnica między Elblągiem a Warszawą jest taka, że tutaj się spokojniej żyje, w Warszawie człowiek wychodzi z metra i biegnie, bo biegnie cały tłum.

Będzie pan prowadził kurs fotograficzny od podstaw. Co dziś jest tą podstawą kiedy każdy ma aparat fotograficzny i wystarczy nacisnąć guzik, żeby zrobić zdjęcie, czasem nawet całkiem udane?

Samą podstawą fotografii jest światło, ale większość amatorów fotografii wykorzystuje tylko 1/3 możliwości aparatu fotograficznego, który posiada. Bardzo często użytkownicy aparatów korzystają z trybów automatycznych i aparat praktycznie sam robi zdjęcie. Chodzi mi również o pokazanie świadomości fotograficznej, o pokazanie, że aparat ma nie tylko tryb automatyczny, ale można korzystać z niego kreatywnie, w formie zabawy, aby pokazać własną twórczość.

Jakie, prócz światła, są czynniki, które pozwalają stworzyć dobrą fotografię?

Na pewno kadrowanie. Szczególny nacisk trzeba położyć na przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu tworzenia kompozycji, ekspozycji, słabych i mocnych punktów fotografii. Chciałbym omówić również tzw. złoty podział, jaki występuje w fotografii i analizę obrazu, żeby uczestnik wiedział dlaczego robi dane zdjęcie. Ważna jest świadomość fotografii. Zanim zrobi się zdjęcie, powinno się mieć w głowie już gotowy kadr. Zdjęcie musi się bronić samo, tak żeby nie tylko ten, kto fotografuje, ale i ten, kto je ogląda, wiedział jaki był zamysł.

Będzie pan prowadził zajęcia dla różnych grup wiekowych. Czy program dla dorosłych i najmłodszych będzie taki sam?

Nie, programy są dobrane do wieku uczestników. Chciałbym stworzyć trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli. Dzieciom trzeba bardziej pokazywać pewne zagadnienia fotograficzne, nie poruszymy ich wszystkich, tak jak na kursie dla dorosłych, ale zajęcia będą dostosowane do ich możliwości. Inaczej jest z młodzieżą - ona jest już bardziej świadoma, dojrzała, poszukuje, będzie lepiej wiedziała czego chce się nauczyć, być może będzie wolała skupić się na fotografii mody czy portretowej. Na pewno z ich strony spodziewam się większej ilości pytań, na które jestem otwarty. Na kursie dla dorosłych będzie dużo kwestii technicznych i praktycznych. Na wszystkich kursach będę pokazywał jak jest zbudowany aparat, będzie można sprawdzić jak działa każda z jego funkcji czy części, np przesłona, kalibracja ostrości. Będą prezentacje multimedialne, po każdych zajęciach na maile uczestników będą przekazywane materiały utrwalające poznany materiał. Dodatkowo w serwisie WordPress jest utworzona strona, na której będzie się można dzielić efektami pracy.

Na zajęcia należy przyjść z własnym aparatem? Ma znaczenie czy to będzie zwykła cyfrówka za 200 zł, czy lustrzanka za 3 tys. zł?

Każdym aparatem można zrobić zdjęcie. Można zrobić zdjęcie również pinholą, a ja podczas kursu będę próbował przekonać uczestników do zrobienia zdjęcia aparatem, który sami skonstruują. Jeżeli chodzi o sprzęt, to dobrze by było, żeby każdy uczestnik miał własny aparat fotograficzny, ale ja również będę dysponował pewnym zapasem. Nie ma znaczenia jaki to będzie aparat. Będziemy pracować przede wszystkim na trybach manualnych aparatów, a te posiadają zarówno tzw. małpki za 200 zł, jak i drogie lustrzanki.

Czy ktoś kto już trochę wie o fotografii może również przyjść na ten kurs?

Jak najbardziej. Zachęcam takich ludzi, żeby się na nim pojawili, bo ci, którzy mają już jakieś pojęcie o fotografii, mają bardzo dużo pytań i na pewno będą chcieli swoją wiedzę poszerzać, bo zawsze będą się mogli czegoś nauczyć. Zresztą fotografii uczymy się przez całe życie - są różne techniki fotograficzne, są nieograniczone ilości kadrów i kompozycji. Na kursie będziemy poznawać nie tylko fotografię cyfrową, ale także analogową i tu może się pojawić sporo pytań ze strony tych, którzy zajmują się fotografią.

Ile będzie trwał kurs?


Kurs będzie trwał trzy miesiące, dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Razem będzie to 48 godzin. Pierwsze zajęcia odbędą się w piątek, 21 września, o godz. 18, w sali nr 38. Cały czas można się jeszcze na kurs zapisywać.

A co po kursie?


Przede wszystkim chciałbym stworzyć wystawę uczestników. Na kursie będzie również budowane portfolio, będzie to fajna forma pokazania siebie, własnych umiejętności. Będzie także galeria zdjęć uczestników kursu na stronie WordPress. Mam również nadzieję, że to wszystko wypali i zostanę w Elblągu, wiem, że w Światowidzie jest ciemnia analogowa, która nie jest wykorzystywana...

Szczegóły kursu są pod pod adresem.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043186

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.