Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Polskie i mazurskie ślady na Syberii - posłuchaj!
Tak wygląda jedna z mazurskich wsi na Syberii, fot. Artiom Czernyszew
Tak wygląda jedna z mazurskich wsi na Syberii, fot. Artiom Czernyszew

O Polakach mieszkających na Wschodzie rzadko mówi się u nas i pisze. Mało kto wie, że na Syberii istnieją dwie wsie, których mieszkańcy mówią o sobie, że są Mazurami, a prowadzone tam badania językowe stwierdziły, że ludzie ci posługują się gwarą mazurską...

 

O mazurskich wioskach leżących kilka tysięcy kilometrów od Mazur przypomniała międzynarodowa konferencja, która odbyła się w Olsztynie. Informowaliśmy o niej na eswiatowid.pl (artykuł jest tutaj).

- Pewnie większość z nas słyszała o Syberii, o zesłańcach, ale szczegółową wiedzę na ten temat mało kto posiada, bo z historią jesteśmy często na bakier i kto nie ma wschodnich korzeni albo stamtąd nie pochodzi, to tak naprawdę słabo orientuje się co działo się za Uralem - mówi Barbara Grąziewicz - Chludzińska, współorganizatorka sesji, animatorka kultury, twórczyni Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i prezes Fundacji Dziedzictwo Nasze. - A już temat Mazurów na Syberii jest praktycznie nieznany:

This text will be replaced

 

- Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale też poza granicami Polski - podkreśla Zofia Wojciechowska, współorganizatorka wydarzenia, prezes stowarzyszenia Zielone dzieci, działaczka polonijna i przedstawicielka polonijnych czasopism:

This text will be replaced

 

Dr Sergiusz Leończyk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach jest wiceprezesem Kongresu Polaków w Rosji, który zrzesza ponad 45 organizacji polonijnych. Jedną z nich jest Polonia w Chakasji. W składzie tej organizacji jest oddział Mazury. W jaki sposób na Syberii powstały mazurskie wsie?

This text will be replaced

 

 

 

Artiom Czernyszew, doktorant uniwersytetu w Kielcach, pochodzi z Abakanu - stolicy Chakasji, autonomicznej republiki Federacji Rosyjskiej:

- Chakasi to 80-tysięczny staroturecki naród żyjący na terytorium Kotliny Chakasko-Minusińskiej, natomiast Chakasja jest republiką, w której mieszkają przedstawiciele 108 narodowości. Są wśród nich m.in. Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Tatarzy, Białorusini i Polacy. W całaj Chakasji żyją 583 tysiące osób, z tego w Abakanie - 167 tysięcy - opowiada.

(Kotlina Chakasko-Minusińska, fot. Artiom Czernyszew)

(Chakasi - koczownicy, fot. Artiom Czernyszew)

Na konferencji Artiom Czernyszew mówił o wkładzie polskiej inteligencji w rozwój Syberii, a szczególnie o rodzinie Górnickich - Kyzłasowych, w której już kolejne pokolenie angażuje się w działalność na rzecz polskości:

This text will be replaced

 

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11458240

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.