Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.09.2012 01:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kadyny na obrazach, w ceramice, rysunku i na batiku

Szukali inspiracji w przyrodzie, pięknie Zalewu Wiślanego, tamtejszych tradycjach ceramicznych i historii. Wernisaż poplenerowej wystawa Kadyny  - wioska sztuki odbędzie się w poniedziałek, 10 września o 18.00 w Galerii Nobilis w ŚWIATOWIDZIE.

Młodzi artyści z różnych zakątków Polski pracowali w lipcu na plaży Srebrna Riwiera w Kadynach. Artystyczną opiekę nad nimi sprawowali Wojciech Sęczawa z ASP Gdańsk, Marek Szczęsny z wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Ewa Bednarska - Siwilewicz z CSE ŚWIATOWID.

- Plener to wynik potrzeb organizowania spotkań między artystami, jego siłą jest kreatywność, która pobudza twórcze działania. Stanowi on również pole wymiany doświadczeń, dyskusji merytorycznych w fachowym gronie. Dla wielu pracujących w różnych tworzywach, stanowi kontakt bezpośredni z materią. Rzeźba i formy ceramiczne, prace malarskie, graficzne są trwałym świadectwem stworzonych podczas pleneru wartości artystycznych - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.

Podczas pleneru dostępne były bez ograniczeń wszystkie materiały plastyczne. Malownicze położenie i bliskość dzikiej przyrody parku krajobrazowego powoduje, że plener jest również wyjątkową formą letniego wypoczynku. Cały czas, od rana do wieczora, poświęcony był pracy w glinie i malowaniu, a także korektom i rozmowom o sztuce.

W trakcie pleneru powstało ok. 40 obrazów, ok. 30 prac ceramicznych, 10 - inspirowanych Kadynami, m.in Dębem Bażyńskiego, żaglówkami i Zalewem - batików, rysunki piórkiem lawowanym, których motywem przewodnim była architektura Kadyn, a także fotografie, których autorkami są: Alicja Bielska, Patrycja Pieprzak i Ewelina Szatkowska. Efekty warsztatów zobaczyć można na prezentowanej wystawie.

Za pomoc w organizacji pleneru dziękujemy Burmistrzowi Miasta Tolkmicko - Andrzejowi Lemanowiczowi. Za udostępnienie świetlicy w Kadynach i przeobrażenie jej w galerię sztuki, w której odbyła się wystawa Refleksy i refleksje dziękujemy pani Monice Wodzianickiej, przewodniczącej Rady Miejskiej w Tolkmicku, pani Dorocie Lebioda, opiekunowi Świetlicy w Kadynach oraz pani sołtys, Ewie Świątek - Kulickiej.

Wystawę w Galerii Nobilis na II piętrze CSE ŚWIATOWID można oglądać do 30 września. Wstęp wolny.

 

***

Redakcja eswiatowid.pl była z kamerą na plenerze w Kadynach. Tu możecie zobaczyć materiał filmowy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5517016

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.