Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.09.2012 11:35 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Impresja o 1 września

Niektóre daty są symboliczne - jedne dla danego miasta, inne dla państwa, niewiele dla całego świata, są też daty osobiste ważne dla każdego nas. Myślę, że 1 września może być dniem ważnym dla wielu i z wielu różnych powodów.

W pierwszym momencie 1 września kojarzy mi się z dwoma wydarzeniami - wybuchem II wojny światowej oraz corocznym rozpoczęciem roku szkolnego czyli zakończeniem wakacji, a jak wakacji to i lata, mimo że kalendarzowo kończy się dopiero 23 września. I zamiast jednego skojarzenia pojawiły się od razu cztery. Właśnie tak to jest z tym 1 września - im dłużej o nim myślę tym więcej się ich pojawia.

Kto na pewno odczuwa nadejście 1 września? Uczniowie, nauczyciele, ale także rodzice, ci którzy przeżyli wojnę, i ci, którzy pamiętają. Wydaje mi się, że każdy ma jakieś wspomnienia z nim związane - czy to będą te z dzieciństwa pełne radosnego oczekiwania, albo rozczarowania, czy te już dorosłe, pełne sentymentu. W miarę dorastania i dojrzewania nasze zapatrywania na 1 września się zmieniają - mnie pierwszy września nie dotyczy bezpośrednio, nie chodzę do szkoły, nie mam dzieci, którym kupowa,łbym wyprawkę i prowadziła pierwszego dnia do szkoły,  w mojej rodzinie nie ma nikogo, kto kultywowałby tradycje niepodległościowe, ale właśnie 1 września rozpoczęłam moją pierwszą prawdziwą pracę, od tamtej pory minęły już trzy lata dlatego ta data liczy się także i dla mnie.

Są inne symboliczne daty, które wiążą się z nadaniem im statusu i świętowaniem konkretnych rocznic i okoliczności, ale 1 września to data wyjątkowa, różna od 11 listopada, 24 grudnia czy 1 maja. Inna bo wiąże się z innymi emocjami.

Dziś w Gdańsku wmurowno kamień węgielny pod budowę Muzeum II wojny światowej - zrobili to premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz. Za trzy lata, ci którzy będą chcieli uczcić pamięć będą mogli to zrobić w najlepszym do tego miejscu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5517058

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.