Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.08.2012 08:31 Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Telewizyjne ewolucje
Magda Gessler w programie Kuchenne rewolucje, źródło: http://kuchennerewolucje.tvn.pl
Magda Gessler w programie Kuchenne rewolucje, źródło: http://kuchennerewolucje.tvn.pl

Po tańcu przyszedł czas na gotowanie - mody się zmieniają tak samo jak zainteresowanie publiczności - jeszcze niedawno celebrytami byli tancerze, dziś są nimi kucharze.

Na początku, na ekranach telewizorów kuchnia i taniec żyły w symbiozie, teraz mam wrażenie, że kuchnia zdecydowanie wypieranie taniec. Coraz więcej programów kuchennych (bardzo często już widzianych w zagranicznych telewizjach, m.in. BBC i adaptowanych na polskie warunki) i nie mam tu na myśli programów stricte o gotwaniu, w których w trakcie odcinka dostajemy  przepis na konkretne danie, tylko takich, w których się gotuje, ale niekoniecznie proces przygotowania potrawy jest najważniejszy.

I tak oglądaliśmy już Kuchenne rewolucje - 5 sezonów czyli program, w którym po pomoc Magdy Gessler (chyba nie ma już w Polsce osoby, która nie znałaby tego nazwiska) zgłosiły się restauracje z całej Polski. To ona przyjeżdża na ratunek - w ciągu czterech dni staje się szefem restauracji. Obserwuje i analizuje sytuację i problemy. Zagląda do garnków, patrzy na ręce kucharzom, próbuje potraw, testuje umiejętności kelnerów, sprawdza higienę pracy. A potem przystępuje do działania... Programu nie ma w jesiennej ramówce TVN, ale wszystko wskazuje na to, że może znaleźć się w wiosennej. Jednak nie znaczy to, że na ekranie telewizora od września nie zobaczymy Magdy Gessler, TVN postawiła na nowy format - MasterChef niezwykle popularny na świecie kulinarny reality show, w którym ocenia się umiejętności pasjonatów gotowania.

Kolejne pozycje to też dominium TVN - program Ugotowani oraz serial Przepis na  życie - popularne i emitowane w dobrym czasie antenowym - szykują się kolejne serie.

W mediach pojawiają się również informacje o nowym projekcie, który poprowadzą Marta Grycan i Piotr Gąsowski. To gospodarze nowego programu kręconego dla TLC  - Polski Turniej Wypieków.  To nasza wersja programu emitowanego przez BBC2, pt. The Great British Bake Off, który błyskawicznie stał się telewizyjnym kulinarnym bestsellerem.
Program kulinarny ma charakter konkursu - wyłonieni w castingu uczestnicy rywalizują ze sobą, przygotowując różne regionalne słodkości, pogrupowane na różne kategorie. Poddawani są ocenie specjalistów: wypieki kosztuje Bożena Sikoń - szefowa Pracowni Cukierniczej tortownia.pl oraz mistrz świata w cukiernictwie - Tomasz Deker.

W Polsce istnieje również kulinarna telewizja, która dociera do 3,2 mln gospodarstw domowych. Od 2006 roku w wybranych sieciach kablowych oraz na platformie cyfrowej Cyfra+ można oglądać program kuchnia+. To pierwszy i jedyny polski kanał kulinarny. Stacja prezentuje  polskie i zagraniczne programy dotyczące gotowania, nowości kulinarnych, znanych restauracji, zdrowego odżywania i nowoczesnej kuchni. Dodatkowo, od 2009 roku stacja jest autorem projektu kuchnia+ food film fest, kinowego przeglądu filmów kulinarnych, który kontynuowany jest w comiesięcznym cyklu na antenie.

Jest kulinarna telewizja, są programy, które ogląda co tydzień kilka milionów osób - czego nam brakuje? Celebrtów. Oprócz opisywanej wyżej Magdy Gessler, są m.in. Pascal Brodnicki i Karol Okrasa. W chwili obcnej można ich praktycznie co chwilę oglądać w telewizji w reklamach Lidla, który promuje się poprzez edukację kulinarną (tak tłumaczą kampanie jej  twórcy), podobnie jak sieć Tesco, w której w roli eksperta występuje kolejny kulinarny celebryta - Robert Makłowicz.

W jesiennej ramówce TVN nie ma już miejsca na Taniec z gwiazdami i You can dance. Polsat nie przedstawił jeszcze swojej, ale zapewne znajdzie się czas antenowy dla drugiej edycji swojego hitu "Got to dance", tym bardziej, że precastingi już się odbyły. Temat jest wciąż jeszcze nośny bo kilka lat temu tysiące ludzi zainteresowały się tańcem i ruszyły na kursy, a taniec wciąż ich interesuje, ale to już nie są złote czasy z pierwszej edycji Tańca z gwiazdami i transmisji Festiwalu Tańca BALTIC CUP w TVN (szkoda:-))

Także w Elblągu tematy kulinarne są zauważane, a projekty związane z kuchnią cieszą się powodzeniem. Świadczy o tym pierwsza edycja imprezy ZiElbląg (swoją drogą organizacją tej imprezy z powodzenie zajęła się Galeria El), coraz przychylniej patrzy się również na Święto chleba, które staje się ważną miejską imprezą - już nie tylko jarmarkiem ze stoiskami i występami elbląskich zespołów, ale dużym wydarzeniem, którego programem zajmują się na forum elblążanie.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5516737

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.