Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.08.2012 02:04 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Na czym polega urok małych księgarni?

Pamiętacie film Masz wiadomość z Meg Ryan i Tomem Hanksem? Kathleen, bohaterka grana przez Ryan, jest właścicielką małej, przytulnej księgarni, w zaciszu której, czyta książki dzieciom. Niestety jej sklep jest zagrożony, ponieważ tuż obok powstaje księgarnia z ogólnokrajowej sieci, której właścicielem jest Joe (Hanks).

Był tu oczywiście jeszcze szeroko rozbudowany wątek romantyczny, ale ja skupię się jednak na księgarniach.

Znacie jeszcze takie, małe, przytulne księgarnie jak ta z Masz Wiadomość (albo Notting Hill)? Takie, po wejściu do których w nozdrza uderza zapach druku, a na półkach lub przy kasie nie znajdzie się maskotek, kosmetyków i ubrań? Pewnie będzie ciężko. Rynek księgarski nie jest gałęzią biznesu, na której można specjalnie zarobić, przynajmniej nie będąc właścicielem małego sklepiku z książkami. Ludzie wolą pójść do organizujących wyprzedaże sieciówek lub zrobić zakupy w Internecie, gdzie książki są jeszcze tańsze. I nie ma się co dziwić. Obecnie za nowość na rynku, bez żadnych promocji, trzeba zapłacić ok. 30 - 40 złotych albo i lepiej. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii książka kosztuje nawet 10, 8, a czasami jedynie 6 funtów. Powiecie, że po przeliczeniu to tyle samo? To dodam, że jeśli jest to np. trylogia to przy zakupie dwóch części trzecia dodawana jest gratis i nadmienię, że ok. 6 funtów to minimalna płaca za godzinę pracy w Wielkiej Brytanii. W Polsce przy najniższych zarobkach na książkę trzeba pracować przez trzy - cztery godziny... Ale nie ma co tak tego Zachodu chwalić. Takie niskie ceny oferują właśnie korporacyjni giganci, w których obok regałów z książkami stoi lodówka z kanapkami i parówkami. Nie, to nie jest hiperbolizacja. Tak to wygląda.

Czy więc małe klimatyczne księgarnie mają szanse na przetrwanie? Kompromisem mogą być kawiarnio - księgarnie. Można do nich pójść, kupić książkę i poczytać przy stoliku przy filiżance kawy lub herbaty. Prawie jak w domu. A potem porozmawiać o lekturze z innymi klientami, a nawet autorami książek, którzy często goszczą w tego typu miejscach. Ktoś by powiedział, że zatłoczonym kawiarnianym stolikom daleko do kameralnej księgarni. Może. Ale i tak wolę to, niż bieganie z koszykiem w ręku po superKSIĘGOmarkecie.

Na Facebooku ruszyła właśnie strona Książki kupuję kameralnie. Tam czytelnicy z całego kraju polecają małe klimatyczne księgarnie. Zajrzyjcie, może i wy znajdziecie lub dodacie coś od siebie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5897670

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.