Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.08.2012 01:24 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Muzeum utracone

Wyobraźcie sobie jedno muzeum, znajdujące się w którymś z dużych miast w Polsce, najprawdopodobniej w Warszawie, a tam dzieła sztuki - Rafaela, Cromacha, Jordaensa, Gierymskiego, Fałata czy Matejki. Dziesiątki znakomitych płócien, a żeby je zobaczyć tysiące odwiedzających. Tak mogłoby wyglądać Muzeum Utracone, złożone z eksponatów, które zaginęły w dziejowej zawierusze.

Wielu z nas pamięta serię Pan Samochodzik, gdy na przykład Tomasz - na tropie zaginionych dzieł sztuki - jedzie do Pragi, aby  znaleźć przemytników ikon, którzy sprzedają tam dzieła pochodzące ze szkoły halickiej. To przygody wymyślone, ale historie zarówno dzieł odzyskanych, jak i tych których jeszcze nie udało się odnaleźć są często niesamowite i w całości mogłyby się nadawać na scenariusze filmowe.

Na razie to projekt wirtualny, ale już na stronie www.muzeumutracone.pl znajdują się znane i opisane dzieła sztuki, które w najróżniejszych okolicznościach zaginęły.
Założeniem projektu Muzeum Utracone (prezentującym jedynie fragment katalogu prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) jest zebranie w jednym miejscu i pokazanie w ultranowoczesnej formie materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków. Nadrzędnym założeniem projektu jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukania możliwości dotarcia do utraconych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury (malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, bezcenne dzieła rękopiśmienne).

Realizatorom projektu szczególnie zależy na odzyskiwaniu mentalnym utraconych dzieł i przywracaniu pamięci na ich temat.

Ministerstwo Kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych polskich bibliotek oraz dzieł sztuki, obecnie czyni to Departament Dziedzictwa Kulturowego. Rejestr zaginionych ruchomości obejmuje dwadzieścia trzy działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. To ok. 60 000 rekordów.

Dzięki zaangażowaniu polskiego rządu, pracy i poświęceniu wielu osób i instytucji, każdego roku odnajdywane są kolejne zaginione skarby polskiej kultury. Odzyskuje się je dzięki informacjom przekazywanym przez muzealników, kolekcjonerów i pasjonatów.
Najgłośniejsze ostatnio powroty? Po wielomiesięcznych negocjacjach 27 lipca do Polski wrócił obraz Lucasa Cranacha Madonna pod jodłami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych  otrzymało wiadomość o  obrazie w marcu i  rozpoczęło pertraktacje. Obraz udało się odzyskać bez żadnych opłat, odszkodowań, bez zobowiązań finansowych z naszej strony. Obraz powrócił do właściciela - wrocławskiej katedry.

Do Polski wróciła też Żydówka z pomarańczami czyli tzw. Pomarańczarka Aleksandra Gierymskiego, którą uznano za zniszczoną podczas wojny. Obraz w 2010 r. pojawił się na rynku antykwarycznym w północnych Niemczech.

Na liście naszych strat od Madonny pod jodłami cenniejszy jest tylko Portret młodzieńca Rafaela. 1 sierpnia pojawiła się w mediach informacja o tym, że polski MSZ wie, gdzie znajduje się obraz. Była to niestety informacja fałszywa, ale po raz kolejny okazało się, jak wiele emocji budzi sprawa utraconych dzieł sztuki.

Projekt Muzeum Utracone istnieje - jak piszą sami organizatorzy - mając nadzieję, że wiek XXI będzie czasem Wielkich Powrotów. Myślę, że wszyscy mamy taką nadzieję.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5516706

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.