Twoja rodzina pochodzi z dawnych Kresów Wschodnich? Klimat tamtych terenów można poczuć na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. To też dobry powód, by choć jeden weekend spędzić na Mazurach.
W dniach 10-12 sierpnia odbędzie się 18. edycja festiwalu. Wezmą w nim udział zespoły z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski.
Ukraińską Polonię będą reprezentować: Zespół Choreograficzny Kołomyjka z Kolomyi, Zespół Tańca Barwinek z Krzemieńca, Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza, Chór Kameralny Młode liście z Baru, Zespół muzyki sakralnej Angelus z Ługańska oraz solistka Luba Skiba z Żółkwi.
Z Białorusi przyjadą: Polonijny Chór Społem z Mińska, Polski Zespół Pieśni i Tańca Chabry z Grodna, Zespół Akwarela z Grodna, Trio Folklorystyczne Odrodzenie ze Starych Wasiliszek, Grupa wokalna Czarna Perła z Mińska, Grupa wokalna Ars - Libero z Brześcia, a także akordeonista Witalij Woronko z Mińska i solistka Maria Lebiecka z Lidy.
Kulturę Polaków mieszkających na Litwie i w samym Wilnie pokażą: Kapela Litewska Jauninelis, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna, Młodzieżowy Zespół Tańca Sto Uśmiechów,
Kapela Wesołe Wilno oraz Kapela Podwileńska.
Publiczność zobaczy również Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i Studio Wokalne Sukces z Mrągowa.
- Festiwal Kultury Kresowej to jedyna tego rodzaju propozycja w kraju i corocznie spotka się on z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów kresowych relacjonuje TVP2 oraz Telewizja Polonia - podkreśla Marta Szymborska z Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. - Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Festiwal jest także najciekawsze, obok Pikniku Country, przedsięwzięcie kulturalne miasta Mrągowa.
Organizatorzy: burmistrz Mrągowa, Centrum Kultury i Turystyki oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.
***
A oto program 18. Festiwalu Kultury Kresowej:
piątek, 10 sierpnia
Plac Unii Europejskiej:
godz. 16-21 - Mała Gala Kresowa - występy zespołów, prezentacje rękodzieła i malarstwa;
kiermasze, kuchnia kresowa
godz. 17.30 - oficjalne otwarcie Festiwalu
Centrum Kultury i Turystyki:
godz. 16 - Współczesna literatura kresowa - prezentacje twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi (sala Orbita)
godz. 18 - Otwarcie wystaw: malarstwa Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z okazji 10-lecia istnienia, wystawy plastycznej poświęconej Czesławowi Niemenowi, a także fotograficznej - Jerzego Karpowicza.
godz. 18.30 - Kresowa Wieczornica z udziałem prof. Teresy Żylis - Gary
sobota, 11 sierpnia
Plac Jana Pawła II:
godz. 11 - Kresowe spotkanie z muzyką i poezją
Plac Unii Europejskiej:
godz. 12-16.30 - Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa; kiermasze, kuchnia kresowa
Ratusz:
godz. 14 - Konferencja prasowa
Amfiteatr:
godz. 17 - Koncert galowy
niedziela, 12 sierpnia
Kościół św. Wojciecha:
godz. 10.30 - Msza Święta z udziałem zespołów kresowych i poetów
Plac Unii Europejskiej:
godz. 12-15.30 - Koncerty zespołów kresowych; prezentacje rękodzieła i malarstwa; kiermasze, kuchnia kresowa
godz. 15.30 - Korowód ulicami miasta (od ul. Sobczyńskiego do Pl. Jana Pawła II, promenadą do amfiteatru nad jeziorem Czos)
Amfiteatr
godz. 16 - Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego; wstęp wolny
godz. 18 - Oficjalne zakończenie 18. Festiwalu Kultury Kresowej, pożegnanie uczestników festiwalu