Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.07.2012 04:10 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Klub 27

23 lipca minęła pierwsza rocznica śmierci Amy Winhouse, angielskiej wokalistki soul, jazz i R&B oraz autorki tekstów. Piosenkarka w chwili śmierci miała 27 lat, co sprawiło, że wciągnięto ją do Klubu 27.

Klub 27 lub po angielsku Forever 27 Club, Club 27, 27 Club to w kulturze masowej termin określający muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy zmarli właśnie w wieku 27 lat.

Sex, drugs, rock and roll... and death?*

Lista ta powstała po śmierci czterech muzyków: Braina Jonesa  współzałożyciela i gitarzysty Rolling Stones, Jimi'ego Hendrixa -  gitarzysty, wokalisty i tekściarza zespołów The Jimi Hendrix Experience i Band of Gypsys, Janis Joplin - liderki zespołów Big Rother & the Holding Company, The Kozmic Blues Band i Fill Tilt Boogie Band oraz Jima Morrisoma - lidera zespołu The Doors. Cała czwórka zmarła na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w przeciągu  zaledwie dwóch lat. Wszyscy w chwili śmierci mieli 27 lat.

Po ponad dwudziestu latach również jako dwudziestosiedmiolatek do klubu "wstąpił" Kurt Cobain, lider Nirwany. Według oficjalnej wersji muzyk popełnił  samobójstwo, choć jego fani mają zapewne na ten temat swoje zdanie.

Lista pośmiertnych klubowiczów jest jednak znacznie dłuższa, gwiazdy estrady umierały w wieku dwudziestu siedmiu lat dużo przed i po wielkiej czwórce. "Najmłodszą" członkinią została Amy Winhouse, która zmarła 23 lipca ubiegłego roku. Jak wykazało śledztwo przyczyną zgonu był wstrząs wypiciem alkoholu po długim okresie abstynencji. Z posobnych przyczyn zginęło wielu innych klubowiczów. Młodzi ludzie, będący u szczytu kariery, zdawali się nie podołać temu co ich spotkało, sława i pieniądze, o których marzyli stały się ich przekleństwem, przyczyną nałogów, a te ich śmierci, część z nich popełnia samobójstwa, śmierć innych nadal jest zagadką.

Ksiązki ku przestrodze?

Tuż przed rocznicą śmierci ukazała się książka ojca Amy, Mitchella Winehouse pt. Amy moja córka. W biografii można przeczytać nie tylko o karierze Amy, ale i poznać ciekawe historie z jej dzieciństwa. Cały dochód ze sprzedaży biografii zostanie przeznaczony na rzecz fundacji imienia Amy Winehouse, pomagającej osobom zmagającym się z uzależnieniami oraz młodym utalentowanym artystom ze Szkoły Sylvii Young. Książka o Amy kosztuje w Polsce 39,90 zł.

W podobnym czasie ukazała się też debiutancka książka Alexandry Salmeli pt. 27, czyli śmierć tworzy artystę. Główna bohaterka powieści też jest pisarką, z dość dziwnym pomysłem na życie, a właściwie śmierć. Chce napisać epokowe dzieło... i umrzeć. Młodo. Niczym Kurt Cobain czy Jimi Hendrix. Czy jej plany się powiodą? Cóż, żeby się tego dowiedzieć, nie pozostaje nic innego, jak przeczytać książkę piszącej po fińsku, słowackiej pisarki.

 

*Tłum.: sex, narkotyki, rock&roll... i śmierć?

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5607322

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.