Dzisiejsza noc (z 21 na 22 czerwca) jest najkrótszą nocą w roku. Kiedyś było to hucznie obchodzone świeckie święto i nazywało się Nocą Kupały lub Sobótką. Najkrótszą noc w roku kultywowali zarówno Słowianie, jak i ludy germańskie, celtyckie, a nawet indoeuropejskie. Dziś najczęściej mówi się o Nocy Świętojańskiej.
Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, a także miłości i płodności, przez co uznawana jest za słowiańskie walentynki. Od kilku lat w wielu miastach Polski organizowane są obchody tego święta, będące alternatywą dla zaczerpniętego z zachodu Dnia Zakochanych z 14 lutego.
O dawnych tradycjach przypomnieć zamierzają też niektóre miejscowości z regionu. I tak, w sobotę 23 czerwca o godz. 18.00, Noc Świętojańska odbędzie się w Oleśnie, żuławskiej wsi, nieopodal Gronowa Elbląskiego. W programie znajdzie się puszczenie wianków i szukanie kwiatu paproci, który według legend, kwitnie tylko raz w roku - właśnie podczas tej nocy.
Natomiast mieszkańcy Olecka do tradycji powrócą w niedzielę, 24 czerwca. Świętojańska impreza odbędzie się na przystani żeglarskiej LOK. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas obchodów Nocy Świętojańskiej w Olecku będzie można liczyć na odwołania do tradycji. Pojawi się ogień, woda, symbole urodzaju i radość. Początek o godzinie 21.00.