Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.06.2012 03:07 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Sierpniowe Noce w Elblągu
Zdjęcie przesłane przez organizatorów
Zdjęcie przesłane przez organizatorów

Pozostają po nich dobre wspomnienia, a w długie, zimowe wieczory kojarzą się zawsze z latem, trawą wygrzaną wakacyjnym słońcem, rozgwieżdżonym niebem... W Elblągu sierpniowe noce kojarzą się również z festiwalem Elbląskie Noce.

To impreza wyjątkowa, nie ma w Elblągu drugiej takiej. Organizowana jest od 16 już lat, co roku w ostatni weekend sierpnia. W plenerze występują gwiazdy i laureaci najlepszych festiwali piosenki poetyckiej w całym kraju.

Tegoroczny festiwal zmienia nieco anturaż, odbędzie się na dziedzińcu Galerii El, a nie, jak dotąd, w Muzeum Archeologiczno - Historycznym. Trzy dni festiwalu to ciekawe propozycje artystyczne i spora dawka dobrego humoru.

- Zmieniliśmy lokalizację, uznaliśmy również, że czas już ponumerować miejsca - każdy, kto kupi bilet, będzie mógł w kasie wybrać miejsce, na którym będzie siedział - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Gwarantuje to większy komfort widzom, a nam pewność, że publiczność będzie zadowolona.

Pierwszego dnia, w piątek, 24 sierpnia, o Księżycową Statuetkę powalczą Najlepsi z Najlepszych, czyli laureaci krajowych festiwali piosenki poetyckiej, a koncert zagra grupa Plateau, prezentując materiał ze swojej czwartej płyty Projekt Grechuta. Na scenie, gościnnie, pojawią się również: Martyna Jakubowicz, Anna Wyszkoni i Krzysztof Kiljański.

Drugi dzień będzie należał do Edyty Geppert i zespołu Kroke. Ich wspólne występy i nagrana razem płyta Śpiewam życie wymyka się klasyfikacji w obrębie jednego gatunku muzycznego - są tam elementy popu, muzyki klezmerskiej, jazzu. Są melodie bałkańskie, cygańskie, ale mające również korzenie w kulturze żydowskiej, bo zespół Kroke to jeden z najlepszych zespołów muzyki klezmerskiej w Europie. Został utworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W języku jidysz Kroke oznacza Kraków. W swoim dorobku Kroke ma płyty autorskie, a także nagrane z Nigelem Kennedym, Edytą Geppert, Mają Sikorowską.

Trzeci dzień, już tradycyjnie, to kabarety. Kabaretowa przeprowadzka to program w reżyserii Krzysztofa Jaślara, który poprowadzi Artur Andrus. Wystąpią: Kabaret Młodych Panów, Kabaret Paranienormalni, Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny.

Nie zabraknie również koncertów w Bażantarni. W zeszłym roku zostały one zorganizowane po raz pierwszy i cieszyły się sporą popularnością, dlatego i w tym roku - w soboty: 4,11 i 18 sierpnia w muszli koncertowej będzie można nieodpłatnie posłuchać recitali Jerzego Mamcarza, Joanny Lewandowskiej - Zbudniewek i Jarosława Chojnackiego.

Ceny biletów: 24.08.2012 - od 10 do 50 zł, 25.08.2012 - od 30 do 70 zł, 26.08.2012 - od 40 do 110 zł. Ceny zależą od sektora; ich rozmieszczenie sektorów można sprawdzić na stronie internetowej http://www.swiatowid.elblag.pl/noce/index1.php?pid=33 (przy danym wydarzeniu) oraz w kasie Światowida.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5516829

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.